Zirkonyum Kaplama Nedir, Nasıl Yapılır? Nerede Yaptırmalı?

Zirkonyum kaplama tedavisi ile ilgili süreçleri ve nerede zirkonyum kaplama yaptırabilirsiniz, referanslı listeyi ve güncel fiyatları sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Zirkonyum kaplama son birkaç yıldır ( iyi nedenlerden dolayı ) daha popüler hale geldi. Son derece dayanıklılar ve doğal dişlerin görünümüne iyi uyum sağlarlar. Çoğu hasta bu tip diş kaplama hakkında çok fazla şey bilmiyor.

 

Diş tedavilerinde merak edilen zirkonyum kaplama nedir, nasıl yapılır, nerede yaptırmalı sorularına cevaplar

Zirkonyum nedir?

Zirkonyum dioksit beyaz, toz metal oksittir. Diğer yaygın diş kronu malzemeleri gibi, bir seramiktir. Zirkonyum, titanyum ile benzer özelliklere sahip bir metal olan zirkonyumdan yapılır. Zirkonyum, kimyasal olarak reaktif olmadığı için diş materyali için iyi bir seçim yapan bir sistemdir.

Zirkonyumun, diş kaplama materyali için iyi bir seçim olmasını sağlayan pek çok özelliğe sahiptir ve bu yararlı özelliklerden bazıları şunlardır:

  • Doğal, beyaz bir renk
  • Yüksek sertlik
  • Yüksek kırılma tokluğu (zirkonyumu çatlatmak zordur)
  • Aşınma direnci
  • Oksidasyona karşı direnç
  • Kimyasal korozyonun olmaması
  • Yarı saydam görünüm.

Zirkonyum Kaplamanın Faydaları

Bu özellikleri nedeniyle zirkonyum, diş kaplama materyali olarak hastalara birçok fayda sağlar. Zirkonyum kaplamalar:

Kolayca değiştirilebilir, yeniden şekillendirilebilir ve yeniden renklendirilebilir. Renkleri ve yarı saydamlıkları nedeniyle doğal diş minesine benzer. Metal bir taban gerektirmez. Orjinal dişlerin çoğunun diğer kaplama türlerinde olduğu gibi çıkarılmasını gerektirmez. Boyamaya akrilik veya kompozit seramik kaplamalardan daha iyi direnç gösterir. Biyouyumludur (ağızda uzun süre kalması güvenlidir). Sıcak ve soğuk karşı daha dayanıklıdır. Böylece, diğer kaplama türleriyle ilişkili aşırı duyarlılık sıklığını azaltırlar. Son derece dayanıklıdır. Zirkonyum porselenden yaklaşık beş kat daha güçlüdür. Bu nedenle, zirkonyum diğer kaplama materyalleri ile problemleri olanlar veya dişlerini öğütme, diş etlerini aşırı derecede çiğneme, tırnaklarını ısırma vb. sorunları olan hastalar için daha iyi bir seçim olabilir.

Zirkonyum kaplamanın bir diğer yararı da diş hekimlerinin bu kaplamayı kendi ofislerinde yapabilmesidir. Zirkonyum kaplama doğrudan zirkonyum katı bloklarından öğütüldüğünden, kompozit seramik (porselen ve metal bir tabana kaynaşmış diğer seramik malzeme) gibi diğer kaplama türlerinden daha az ekipman, zaman ve malzeme gerektirir. Bu nedenle diş hekimleri, diş laboratuvarından kaplama sipariş etmek zorunda kalmadan onları kendi muayenehanelerinde yapabilirler. Diş hekimlerinin tek bir günde zirkonyum kaplamayı oluşturmaları ve takmaları bile mümkündür.

Bir siparişin diş laboratuarından geçmesi gerekiyorsa, bitmiş kaplamanın diş hekimine ulaşması birkaç gün veya hafta sürebilir. Bekleme sırasında hasta geçici bir kaplamaya ihtiyaç duyacaktır. Kalıcı kaplama geldikten sonra, hasta kaplamanın oturması için ikinci bir randevu için dişçiye geri dönmelidir.

Zirkonyumun Dezavantajları

Zirkonyum için dezavantajlar listesi kısa olsa da, kayda değer. Hiçbir malzeme herkes için mükemmel değildir. Zirkonyumun çeşitli endüstrilerde kapsamlı bir şekilde test edilmesine rağmen, diş kaplamaları için kompozit seramik ve metalden daha yeni bir malzeme olduğu belirtilmelidir. Bu nedenle zirkonyum kaplamaları üzerinde diğer kaplama türlerinden daha az vaka çalışması yapılmıştır. Zirkonyum kaplamalarının bilinen dezavantajları şunlardır:

Sınırlı yarı saydamlık : Zirkonyum porselen veya lityum disilikat (IPS) kadar yarı saydam değildir ve bu nedenle bu diğer malzemeler kadar doğal dişlere benzemez. Bazı diş hekimleri arka dişler (azı dişleri) için zirkonyum ve ön dişler için IPS kullanmanızı önerir.

Zirkonyum kaplama altındaki çürümeyi tespit etmekte daha fazla zorluk : Bu, zirkonyumun dayanıklılığından kaynaklanır.

Pahalılık: Zirkonyum genellikle en pahalı kaplama türlerinden biridir. Bununla birlikte, maliyet diş hekiminden diş hekimine büyük ölçüde değişmektedir.

Diş hekimlerinin tercihleri: Bazı diş hekimleri zirkonyum sertliğinden dolayı altın veya kompozit kaplamaları tercih ederler. Ayrıca daha iyi anladıkları kaplama malzemeleriyle çalışmakta daha rahat olabilirler.

Zirkonyum Gülüş Estetiği

Gülüş estetiğine ciddi bir fark katan zirkonyum kaplamalarla ilgili detaylı bilgiyi gülüş estetiği ile ilgili yazımızda bulabilirsiniz.