Zirkonyum kaplama: Ömrü ne kadar?

Zirkonyum kaplama (aynı zamanda seramik kaplama olarak da bilinir), yüksek mukavemetli zirkonyum oksitten yapılmış bir çekirdeğe sahip tam seramik bir kurondur. Kronun çekirdeği, hastanın doğal dişleriyle optik olarak eşleşene kadar frezelenir ve körleştirilir.

ZİRKONYUM KAPLAMA NE ZAMAN KULLANILIR?

Yüksek biyolojik uyumluluğu nedeniyle zirkonyum kaplamalar insan diş etlerine sorunsuz uyum sağlar. Zirkonyum kaplamalar mevcut diş materyaline kolaylıkla entegre edilebildiği için ön ve arka dişler bölgesinde kullanımı kolaydır. Görülebilecek koyu metal kenarlar yok.

Son derece sert ve stabil oldukları için zirkonyum kronlar, eski zamanlarda yapılan seramik kronlara kıyasla yalnızca düşük kırılma riskine sahiptir. Yüksek çiğneme yüklerine kolaylıkla dayanabildikleri için zirkonyum kronlar molar bölgede de kullanılabilir.

Diş restorasyonu alanında zirkondan yapılmış bir diş kronunun kullanımının yararlı olduğu ve önerildiği bir takım alanlar vardır. Bu, örneğin şu durumlarda söz konusudur:

  • Dişler aşırı stok kaybı gösteriyor.
  • Ön sıradaki dişlerin restorasyonu yüksek estetik standartları karşılamalıdır.

ZİRKONYUM KAPLAMANIN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Dayanıklılık açısından zirkondan yapılan diş kronları hiçbir şekilde metal kronlardan daha aşağı değildir. Dayanıklılık, temel olarak ölçü alma, taşlama ve yapıştırmanın doğruluğuna bağlıdır.

Dikkatli bir bakımla, zirkonyum kaplama onlarca yıl sorunsuzca dayanabilir. Zirkonyum kaplamalar kendi dişleriniz kadar yoğun bir şekilde bakılmalı ve buna göre günde iki kez fırçalanmalıdır. Düzenli diş ipi kullanımı da önerilir .