Şakak ağrısı neden olur? Sebepleri nelerdir?

Baş ağrısı, 21.yy’ın en çok görünen hastalıklarından. Şakak, başın yan taraflarındaki şiddetli baskı neden olur, sorusuna uzmanlardan açıklamalar…

Şakak ağrısı nedir?

Zonklama ağrısı içinde şakak, özellikle başın sadece bir tarafında, tipik migren bir belirtisidir. Tipik durumlarda, ağrı kafanın bir tarafındadır, genellikle kafanın arkasına yayılmadan önce göz ve şakak etrafından başlar . Ağrı sıklıkla şiddetli ve zonklama ve zonklayan olarak tanımlanmaktadır. Bulantı yaygındır ve çoğu migren hastasının sulama gözü, burun akması veya tıkanıklığı vardır.

Şakak ağrısı neden olur?

Şakak ağrısı, baş ağrısından dolayı olur. Migren dolayı olur. Eklem ve kan hastalıklardan dolayı şakak ağrısı olur. Sinüsün etkisi bu ağrıda etkin bir sebeptir. Bir sinüs enfeksiyonu, alerjiler ve sinüslerinizi etkileyen diğer sorunlar tapınaklar basınca neden olabilir. Ayrıca alnınız, gözleriniz ve yanaklarınızdaki baskıyı ve üst dişlerinizdeki ağrıyı hissedebilirsiniz.

Başta baskıya sebep olan şakak ağrısı, neden olur?

Şakak ağrısı belirtileri nelerdir?

Şakak ağrısı en sık görülen belirtisi alnın bir veya iki tarafında zonklayan, sürekli bir baş ağrısıdır. Şakak için diğer belirtiler şunları içerebilir:

  • Yorgunluk
  • Ateş
  • Çiğnemeden sonra kötüleşebilecek çene ağrısı
  • Kafa derisinde veya şakaklarda hassasiyet
  • İkili görme, bulanık görme veya geçici (kısa) görme kaybı gibi görme sorunları; Bu tedavi edilmezse, kalıcı, geri dönüşü olmayan görme kaybıyla takip edilebilir.
  • Üst kollarda veya omuzlarda kas ağrıları , kalçalar, üst uyluk, alt sırt ve kalçalar
  • İştahsızlık veya kilo kaybı

Şakak ağrısı tedavisi

Şakak ağrısından şüphelenilen bir doktor kanınızın sedimentasyon oranını kontrol edecektir. Bu basit kan testi, kırmızı kan hücrelerinin test tüpünün dibine yerleşme hızını belirler. Normalden daha yüksek bir oran vücudunuzda iltihaplanma olduğunu gösterir. Bununla birlikte, durumu teşhis etmenin tek kesin yolu, kan damarının bir kısmını çıkarmak ve arter duvarındaki değişiklikler için mikroskop altında incelemektir.

Şakak ağrısının biyopsi ile doğrulanması çok önemlidir, çünkü bu durum iltihabı azaltan steroid adı verilen ilaçlar ile uzun süreli tedavi gerektirir. Doktorunuz uzun süre steroid kullanmadan önce, teşhisin doğru olduğundan emin olmak isteyecektir. Doktorunuz, kan damarı biyopsisini almadan önce ihtiyati tedbir olarak steroid tedavisine başlayabilir.

Doktorunuz prednizon gibi bir steroid reçetelerse, tüm semptomlar ortadan kalkana ve başka laboratuar testlerinin sonuçları normal olana kadar kullanmanız gerekecektir. Bu genellikle en az bir ay sürer. Dozaj daha sonra giderek azalır. Bazı doktorlar bir veya iki yıl boyunca düşük doz steroid kullanmaya devam edilmesinin nüksü önleyebileceğine inanmaktadır.