Uzun saç bakımı nasıl yapılır?

Uzun, parlak saçları kim sevmez? Parmaklarınızı yavaşça geçirebileceğiniz türden. Ancak konu söz konusu olduğunda çok az kişi ne yapacağını bilir. Uzun saçların nasıl korunacağına dair harika çareler ve ipuçları bilen birkaç kişiden biri olduk.

 

Uzun saç bakımı nasıl yapılır?

Düzenli Kırpma İle

Sorun: Uzamaya başladıkça saçınız da zarar görmeye meyilli hale gelir. Bunun nedeni, saçınızın uçlarının, yani ilk tellerin, saçınızın geri kalanından daha yaşlı olmasıdır. Zamanla zayıflarlar ve saçınızın uzamasını yavaşlatarak ya kırılırlar ya da ayrılırlar.

Çözüm: Saçınızı her iki ila üç ayda bir düzeltmek, bölünmüş uçları önemli ölçüde azaltabilir ve saç büyümenizi artırabilir.

Sıcak sudan kaçınmak ile

Sorun: Özellikle kış aylarında dumanı tüten sıcak bir duş cennet gibi gelir, ancak uzun saçınıza verdiği zarar oldukça fazladır. Isınan sudan gelen buhar gözenekleri açar ve saçınızı zayıflatır. Isı ayrıca kafa derisini doğal yağlarından da yok eder.

Çözüm: Saç derinize sıcak su dökmekten kaçının. Bunun yerine saçınızı yıkamak için ılık su kullanın. Saç kremi kullanırken, durulamak için soğuk su kullanın. Bu basit işlem nemi hapseder ve saçınızı yumuşak bırakır.

Uzun saçı ovmaktan uzak tutmak ile

Sorun: Saçınızı kurutmak için havlu kullanıyor musunuz? Büyük hata! Pek çok kadının yaptığı bir şey. Saçınızı bir havluyla ovmak uçların bölünmesine neden olur.

Çözüm: Havluyu yalnızca saçınızı sarmak ve suyu emmek için kullanın. Saçınızdaki suyu emmek için eski tişörtler gibi yumuşak kumaşlar bile kullanabilirsiniz.

Fön makinasına ara vermek ile

Sorun: Fön makinesinden gelen sıcak hava saçınızı kırılgan ve sert hale getirir.

Çözüm: Mümkün olduğunca saç kurutma makinesi kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, bir tavan vantilatörü altına oturun ve saçınızın doğal bir şekilde kurumasını bekleyin. Bu, saçınızı uzun ve güzel tutmak için izleyebileceğiniz en iyi saç bakımı ipuçlarından biridir.

 

Saçları gevşek bağlamak ile

Sorun: Saçınızı sıkı bir topuz veya örgüye bağlamak saçınızın düzgün nefes almasına izin vermez. Ayrıca gece savurmak ve çevirmek saçınıza büyük ölçüde zarar verebilir ve şiddetli saç dökülmesine neden olabilir.

Çözüm: Yatmadan önce saçınızı iyice tarayın, tüm düğümleri alın ve gevşek bir örgüye bağlayın. Saçınızı ipek veya saten bir bezle bile kapatabilirsiniz.

Saç Modelleri sayfasına gitmek için tıklayınız