2021 kızıl saç modelleri fotoğrafları

Kızıl saç geninin kökenine ilişkin bir süredir akademisyenler arasında oldukça tartışmalar var. Bazılarına göre, kızıl saç geni Keltlere özgüdür, diğerleri ise Viking Çağı’nda Britanya Adaları’na getirilen Norsemen’e özgü genetik bir özellik olduğunu iddia ediyor . Gen için ayrı bir kökenden ziyade ortak bir Celto-Germen genetik özelliği üzerinde hemfikir olan tarihçiler ve bilim adamlarının üçüncü bir kategorisi de vardır.

Kızıl saçların arkasındaki sebepler nelerdir?

Bilimsel olarak kızıl saç, kromozom 16’da bulunan bir gen olan melanokortin 1 reseptöründeki (MC1R) bir dizi mutasyonun neden olduğu resesif bir genetik özelliğin sonucudur. Resesif bir genetik özellik olmak, her iki ebeveynin de Çocuklarının kızıl saçlı doğması için geni koruyun.

Bu genin ilginç bir yönü, aslında kızıl saçlı doğan insanlardan çok daha fazla taşıyıcısı olmasıdır. Örneğin, İrlanda ve Galler ile birlikte kızıl saç geninin anavatanlarından biri olarak tanınan İskoçya, geni taşıyan kabaca% 40’a karşılık, kızıl saçlı toplam nüfusunun% 13’üne sahiptir. Kızıl saç geni dünya çapında çok nadirdir ve dünya nüfusunun yalnızca% 0,6’sı bu genetik özelliği paylaşmaktadır.

Kızıl saç en yaygın nerede?

Kızıl saç için en yüksek sıklık oranı İrlanda (minimum% 10 ile maksimum% 30 arasında), İskoçya (minimum% 10 ile maksimum% 25 arasında), Galler (minimum% 10 ile maksimum% 15 arasında) izlenebilir. . Bu nedenle, Kızıl saç geninden Keltlerin sorumlu olduğu sonucuna varılabilir.

Bununla birlikte, Avrupa’da kızıl saç sıklığına atıfta bulunulurken, Galler’den hemen sonra bu tepede güneybatı Norveç de düşünülebilir. Hem Highlands Üniversitesi hem de Adalar İskandinav Araştırmaları Merkezi’nin yöneticisi ve İskandinavya konusunda önde gelen bir uzman olan Profesör Donna Heddle’a göre, İskoçya’daki kızıl saç geni aslında Norsemen’in mirasının bir parçası.

Vikingler kızıl saç genini Britanya Adalarına gerçekten mi getirdiler?

Profesör Donna Heddle, Britanya Adaları’ndaki istilacı Viking akıncılarının sarışın olduğu algısının yalnızca bir yanlış anlamadan başka bir şey olmadığını açıkladı. Aynı teoriye göre, Norveçliler muhtemelen kızıl kafalıydı. Bu, en azından kısmen doğru olabilir. Aslında pek çok Viking savaşçısı doğal olarak sarışın değildi. Aslında, Viking Çağı İskandinavya’da sarı saç çok aranıyordu ve birçok Norveçli saçlarını sarıya boyadı.

Ve aslında, bu aslında bugünlerde bile geçerli. Örneğin, İrlanda’da İskandinavların yerleştiği bölgelere bakacak olursak, en yüksek kızıl saçlı İrlandalı insan yoğunluğunu da görebiliriz. Hem İskoçya hem de İrlanda’nın kıyı bölgelerine yerleşen Viking savaşçıları esas olarak Norveç kökenliydi (kısa bir süre sonra Danimarka Vikingleri de izledi).

10. yüzyılın ortalarında Norveç’in güneyindeki Rogaland’ın Jæren semtinde doğan Eiríkr Þorvaldsson (Erik Thorvaldsson) adında ünlü bir Norveçli Viking, daha sonra saçının ve sakalının renginden dolayı Kızıl Erik olarak ünlendi. İzlanda destanlarında Grönland’daki ilk İskandinav yerleşimcisi olarak anlatılır.

Sonuç olarak, yukarıdaki haritaları analiz etmek, kızıl saç geninin gerçek kökenine ilişkin gizemi çözebilir ve muhtemelen İskandinav kültürü ve genel olarak Viking Çağı ile ilgili birkaç efsaneyi çürütebilir.

2021 Kızıl Saç Modelleri Fotoğrafları

Katmanlı kızıl saç modeli

Bu kısa kızıl saç fikri ile sinirli görünün. Normal dokulu ipuçları yerine, katmanlı modeinize benzersiz kılmak için katmanlarınıza kör uçlar verin.

Derin model farkı

Saçaklarınızla cesur olun ve bebek patlamaları yapın! Orta boy saç kesimine karakter katarlar. Bunu sallayın ‘dağınık-şık bir saç modeli ile yapın, ancak saçınızın formda kalması için aşağı ve düz bir şekilde fön çekmeyi unutmayın.

Kiraz rengi: Yüz hattınıza dikkat!

Kiraz saç rengi, pembe kırmızı ve zengin kahverenginin lezzetli bir karışımıdır – kiraz kolayı düşünün! Orta ila derin ve soğuk tonlu bir cildiniz ve kahverengi gözleriniz varsa bu rengi seçin.

Yakut kırmızı saç rengi modeli

Yakut kırmızısı saç rengi, aynı adı taşıyan değerli taştan ilham alan berrak, derin, zengin bir kırmızıdır. Soluk, porselen bir ten ve açık mavi veya açık yeşil gözlerle eşleştirildiğinde çarpıcı bir gölge.

Saç Modelleri sayfasına gitmek için tıklayınız