Saç ekimi: Bilmeniz gereken 5 madde!

Saç ekimi, saçı ince veya kel bir alana taşımak için yapılan bir prosedürdür. Ailelerde görülen kalıcı kellik sorunu olan kişiler için uygundur. Kel yamalara (alopesi areata) neden olan tür gibi diğer saç dökülmesi türleri için genellikle uygun değildir.

İnternette saçlar için ekim yapan klinikler ararken dikkatli olun. Bazıları hizmetlerini arama listelerinde tanıtmak için para ödüyor.

Bu tür bir ameliyatı gerçekleştirmede kalifiye ve deneyimli bir cerrah bulmak önemlidir.

SAÇ NAKLİ EKİMİ İKİ ŞEKİLDE YAPILIR

Foliküler ünite nakli (FUT veya şerit yöntemi):

Başınızın arkasından ince bir kıl şeridi çıkarılır ve her biri 1 ila 4 saç (saç grefti) içeren parçalara bölünür
greftler kafa derisinde yapılan küçük kesiklere yerleştirilir
saçların alındığı bölge dikişlerle kapatılır
başınızın arkasında bir yara izi olacak, ancak çok kısa saçınız olmadıkça görünmemelidir
Başın traş edilmesine gerek yoktur – sadece derinin alındığı alan kesilir.

Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE):

başın arkası traş edildi
tek tek kıllar 1’e 1 çıkarılır (greftler)
greftler kafa derisinde yapılan küçük kesiklere yerleştirilir
çok sayıda küçük yara izi olacak, ancak bunlar pek fark edilmeyecek
Ekim genellikle bir gün sürer ancak bir gecede kalmanıza gerek yoktur.

Geniş bir alan tedavi ediliyorsa, birkaç ay arayla 2 veya daha fazla seans yapmanız gerekebilir.

Cerrahınız size greftinize nasıl bakacağınızı söyleyecektir. İyileşme ve saç uzamasına yardımcı olması için size bir sprey verilmelidir.

BİLMENİZ GEREKEN 5 MADDE (EKİM YAPTIRMADAN ÖNCE)

1. Beklentileriniz gerçekçi mi? 

Bu genellikle hastaların düşündüğü ilk şeylerden biri değildir. Web sitelerinde gördüklerine odaklanırlar ve en az çevrimiçi gördükleri kadar iyi sonuçlar elde etmeyi hayal ederler. Gerçek şu ki, cerrahi saç restorasyonuyla başarılabileceklerin sınırları vardır ve bu genellikle tek bir nedene, arz ve talebe bağlıdır. Cerrahi saç restorasyonu bağlamında arz ve talep kavramı oldukça basittir.

Uzmanların üzerinde hassasiyetle durduğu saç ekimi, bilinmesi gerekenler

Hastaların sınırlı bir donör kılı kaynağı vardır ve bu yenilenemez bir kaynaktır. Bu, saç derisinin üst kısmındaki dökülme bölgesine ekildikten sonra, saçın orijinal olarak alındığı alanda değiştirilmediği veya yeniden büyümediği anlamına gelir. Pek çok hastasının saçsız saç derisine baktığımızda, saç derisinin üst kısmında mevcut ve donör bölgede büyüyen saç sayısını aşan sayıda saç dökülmüştür.

Bu, ameliyatı yapan doktorun sınırlı miktarda saçla en büyük kozmetik iyileşmeyi nasıl yaratacağına karar vermesi gerektiği anlamına gelir. Bire bir oranında kaybedilen her bir saçı değiştiremez çünkü bu miktarda donör saç yoktur. Bu nedenle, çeşitli saç ekim galerilerini araştırırken, ileri düzeyde saç dökülmesi yaşayan hastaların, genç saç çizgileri ile tam saçlarını yeniden kazandığını görmezsiniz.

Peki ya saç çizgisi durgunluğu gibi küçük saç dökülmesinin olduğu durumlar? Bu durumlarda tam bir saç başını eski haline getirmek için yeterli greft var mı? Evet var, ancak hasta daha fazla saç kaybetmeye devam ederse, o zaman yüksek yoğunluklu düşük bir saç çizgisi oluşturmak için kullanılan saçlar, hasta yaşlandıkça yeni dökülme alanlarında kapsama alanı oluşturmak için kullanılamayacaktır. Bu nedenle, uygun eğitim almış doktorlar, gelecekte daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulma şansı her zaman olacağından çok agresif olmaktan kaçınacaklardır. Böyle bir durumda, bir hasta olarak, saçsız kafa derisine hafif bir kaplama sağlamak için daha fazla donör saçın olmadığı bir pozisyonda olmak istemezsiniz.

2. İşe dönmeniz ne kadar sürer?

İş için ne yaptığınıza ve hangi prosedüre sahip olduğunuza bağlı olduğu için bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Genel olarak, bir hastanın işe dönmeden önce beklemesi gereken minimum süre, yapılan işlem FUE ise bir hafta, FUT ise iki haftadır (şerit). FUT, bir prosedür olarak fiziksel olarak daha invazif olabilir, bu nedenle iyileşmesi daha uzun sürebilir. FUT sırasında yara kapatma yapıldığı için çoğu klinikte hastaların dikişlerinin veya cerrahi zımbaların çıkarılması için bir ila iki hafta kadar beklemesi gerekir.

Ancak akılda tutulması gereken başka hususlar da vardır. FUT ile genellikle başınızın tamamını tıraş etmek zorunda kalmazsınız. FUE ekimi yaptırdıysanız, birçok klinik prosedürü düzgün bir şekilde gerçekleştirmek için başınızın kısmen veya tamamen tıraş edilmesini isteyecektir. Bunun nedeni, verimli ve güvenli folikül hasadı için cerraha donör bölgenin net bir görüş alanı sağlamasıdır. Alıcı alan, net bir görüş alanına sahip olmakla aynı faydalar için traş edilebilir. FUT için, genellikle traş edilen sadece şerit eksizyonunun hemen bölgesidir.

Bu, eksizyonun üstündeki daha uzun donör saçlarının yara kapatma için kullanılan dikişleri veya zımbaları örtmesini sağlar ve iyileşmenin ilk birkaç haftasında donör bölgenin gizlenmesine yardımcı olur. Kliniğiniz greft yerleştirme için alıcı bölgeyi tıraş etmezse, ameliyat olduğunuza dair herhangi bir görsel kanıt bulunmaması nedeniyle bir haftadan daha kısa bir süre içinde işe dönebilirsiniz. Ancak kliniğiniz alıcı bölgenin tıraş edilmesini gerektiriyorsa, yaşayacağınız kaçınılmaz saç şekillendirme komplikasyonları nedeniyle işe dönüşünüz gecikebilir. Hangi prosedürü uygulamaya karar verirseniz verin, doktorunuza yaşayacağınız iyileşme süresi ve dinlenme süresi hakkında bilgi alın.

3. Kaç ameliyata ihtiyacım olacak?

Bu soru, hasta yaşam için tek bir ameliyatın ihtiyaç duyduğu tek şey olduğunu varsayacağı ve rüya sonucu büyüdüğünde saç dökülmesini unutabileceği için çoğu zaman sorulmadan geçer. Ne yazık ki, durum nadiren böyledir. Gerçekte saç dökülmesi ilerleyen bir sorundur. Bu, saçınızı kaybetmeye başladığınızda, hayatınız boyunca farklı derecelerde saçlarınızı kaybetmeye devam edeceğiniz anlamına gelir. Bu, ekilen saçınıza değil, henüz kaybetmediğiniz doğal saça atıfta bulunuyor.

Aklınıza gelebilecek tıbbi tedaviler var ama o zaman bile saç dökülmenizin tamamen duracağına dair hiçbir garanti yok. Olasılıklar hastadan hastaya farklılık gösterecektir ancak genel kural, ekim durumunda her zaman ilk ekiminiz olarak düşünmek ve saç restorasyon tutkunuzla fazla açgözlü olmamaktır. 1. ipucunda donör saçınızın sınırlı bir kaynak olduğunu unutmayın, bu nedenle donör saçlarınızın bir kısmını gelecek için korumak her zaman izlenecek en iyi yoldur.

4. İşleminizden önce doktorla görüşecek misiniz?

Bu, nadiren sorulan bir sorudur ancak doktorunuzla mı yoksa bir danışmanla mı konuşacağınızı bilmek önemlidir. Danışmanlar, herhangi bir saç restorasyon uygulamasının önemli bir parçasıdır ancak saç restorasyon konsültasyonu yapılırken son söz olarak düşünülmemelidir. Yalnızca lisanslı bir doktor tıbbi tavsiye sunmalıdır, cerrahi öneriler çok daha azdır.

Danışmanlar, yalnızca düşündüğünüz tedaviye dair prosedürü hakkında bir eğitimci olarak hizmet etmelidir ve düşündüğünüz belirli bir klinikle ilgili temel soruları yanıtlamak için paha biçilmezdir. Nitelikli bir hekimin cerrahi önerilerinizi sunmasının avantajı, hekimin vakanızı kişisel olarak görme şansına sahip olmasıdır ve ancak deneyimleri ve eğitimi yoluyla yasal bir cerrahi plan formüle edilebilir.

5. Ekimi doktor veya teknisyen yapacak mı?

Bu sormanız gereken en önemli sorulardan biridir. Sadece doktorlar bir donör şeridini fiziksel olarak çıkarabildiğinden, bu sorunun FUE prosedürleriyle değil, FUT prosedürleriyle ilgisi yoktur. FUE ile, başlamak için gereken düşük finansman ve kaynak yatırımı nedeniyle dünya çapında yeni kliniklerde patlama yaşandı ve bu farkla birlikte daha vicdansız kişiler işten çıkma fırsatı gördü.

ISHRS, saç nakil ekimi ameliyatınızı yapan lisanssız tıp uzmanlarına sahip olmanın getirebileceği sonuçları göz önünde bulundurmanızı şiddetle tavsiye eder. FUE saç nakil ekimi ameliyatı gerçek bir ameliyattır ve herhangi bir ameliyatın sunduğu tüm potansiyel dezavantajlarla birlikte gelir. Kendinize sormanız gereken soru şudur: Ekimi ameliyatınızı yapan deneyimli bir doktorla veya çok az tıbbi bilgisi ve eğitimi olan lisanssız bir teknisyenle kendinizi daha güvende hisseder misiniz?