Migren nedir?

Migren, çok çeşitli semptomlara sahip karmaşık bir durumdur. Migren, birçok insan için ana özellik ağrılı bir baş ağrısıdır.

Diğer belirtiler arasında rahatsız görme, ışığa duyarlılık, ses ve koku, hasta ve kusma hissi sayılabilir. Migren atakları çok korkutucu olabilir ve birkaç saat boyunca hareketsiz kalmanıza neden olabilir.

Belirtiler, kişiden kişiye değişecektir ve kişilerin farklı ataklar sırasında farklı semptomları olabilir. Atakların uzunluk ve sıklıkta farklı olabilir. Migren atakları genellikle 4 ila 72 saat sürer ve çoğu insan ataklar arasında semptomlardan muaftır. Migren işiniz, aileniz ve sosyal yaşamınız üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olabilir.

Farklı migren tipleri var mı?

Farklı migren türleri vardır. 1988’de Uluslararası Baş Ağrısı Derneği, Dünya Sağlık Örgütü tarafından benimsenen migren ve baş ağrısı için bir sınıflandırma sistemi üretti. Bu o zamandan beri güncellendi ve baş ağrı tiplerini tanımlamak için temel oluşturdu. Başağrısı Bozuklukları Uluslararası Sınıflandırması sisteminin farklı belirtileri içeren migren ve baş ağrısı farklı türlerine farklı isimler verir. Bu, doktorların onları teşhis etmesine ve tedavi etmesine yardımcı olur.

En yaygın migren tipleri iki kategoriye ayrılır:
auralı migren
aura olmadan migren .

‘Auralı migren’ etiketi aynı zamanda başka bir adı olan daha nadir olan migren formları için de kullanılır. Bunlar , denge kaybı, çift görme veya bayılma gibi semptomların ortaya çıkabileceği beyin sapı havası ile migreni içerir . Tersinir paralizinin ortaya çıktığı ailevi hemiplejik migren de “auralı migren” olarak sınıflandırılır. Ayrı olarak sınıflandırılan başka nadir migren türleri de vardır. Herkesin tipik bir migreni olmaz. Durumun deneyimi size özgü olacaktır.

Baş ağrısı mı, migren mi?

Farklı baş ağrısı türlerini ayırt etmek zor olabilir. Farklı nedenlerden ötürü hayatınızın farklı zamanlarında farklı tipte baş ağrıları yaşayabilirsiniz. Örneğin, migreniniz varsa başka baş ağrıları da yaşayabilirsiniz. Bir migren veya baş ağrısı günlüğü tutmak gerçekten yararlıdır ve belirli bir baş ağrısı tipini tanımlamaya çalışırken çok değerli olabilir.

Tedavi nedir?

Migrenin karmaşık yapısı, mevcut tedavilerin çeşitliliği ve kişiden kişiye farklılık göstermesi anlamına gelir . Migren için şu anda bir tedavisi yoktur.

Migren nedenleri nelerdir?

Migren için bilinen bir neden yoktur, bununla birlikte çoğu insan genetik olarak migrene yatkındır. Eğer migrene karşı hassassanız , genellikle ortaya çıkan bazı tetikleyiciler vardır. Bunlar arasında stres, yiyecek eksikliği, alkol, kadınlarda hormonal değişiklikler, uyku eksikliği ve çevre sayılabilir.

Baş ağrısı nedenleri nelerdir? Nasıl geçer?

Küme baş ağrısı nedir?