Migren mide bulantısı yapar mı? Atardamar faktörü

Baş ağrısı özelikle beyni ve kafa tasını etkilerken, migren mide bulantısı yapar mı, sorusuna doktorlardan “atardamar” açıklaması geldi.

Tüm baş ağrıları mide bulantısına neden olmaz. Baş ağrısı ve mide bulantısına neden olan en yaygın durumlardan biri migrendir. Migren, baş ağrısı ve mide bulantısı yapar, diğer daha az görülen durum ise dehidratasyon, düşük kan şekeri, alkolün geri çekilmesi, kafatası kırıkları vs. sebep olabilir.

Migren baş ağrısının sizi mide bulantısına sokmasının nedeni

Bir migren baş ağrısı sırasında, kafadaki atardamarlar (özellikle temporal bölgede) genişler. Genişletilmiş atardamarlar, atardamaları saran sinir liflerini gererek, beyne impuls göndermelerine neden olur. Buna karşılık, bu sinir uyarıları ağrıya neden olur ve omurilikten kaynaklanan ve mide ve bağırsaklar dahil olmak üzere vücuttaki organlara uzanan sempatik sinir sistemini (SNS) aktive eder. SNS vücudun “savaş ya da uçuş” cevabını kontrol eder, kalp atış hızını hızlandırarak, kan basıncını yükselterek ve sindirimi yavaşlatarak vücudu harekete geçirmek için harekete geçirir.
 Sindirimi yavaşlatmak için SNS, pilorik sfinkteri (mideyi bağırsakların üst kısmından ayıran düz kas halkası) kapatır. Sonuç olarak, mide dilate olur ve kalan yiyecekler midede kalır; bu da migren baş ağrılarına sıklıkla eşlik eden mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

Migren nedir?

Migren belirtileri nelerdir?