Migren belirtileri nelerdir? Migren’de dikkat edilmesi gerekenler

Baş ağrısı hastalığının en belirgin belirtileri, atmosfer olarak doktorlar tarafından açıklanır. Migren, Premonitory aşaması ve atmosfer üzerinden semptomlar açıklanır.

Migren atağının ne zaman olacağını tahmin etmek genellikle zordur. Belirtileri açısından migren üzerinden iyi tanımlanmış aşamalar olduğu için her bir saldırının düzenini sık sık tahmin edebilirsiniz. Bu aşamalar ve bir migreni baş ağrısından ayıran belirtileridir. Yetişkinlerde, migren atağını birbirinden öne çıkan dört ya da beş aşamaya bölebiliriz:

Canlandırma veya uyarı aşaması
Aura (her zaman mevcut değildir)
Baş ağrısı veya ana atak aşaması
çözümİyileşme veya doğum sonrası evre

İyileşme veya doğum sonrası evre

Bir migren atağının farklı evrelerini tanımayı öğrenmek faydalı olabilir. Birinden, hepsinden veya bu aşamaların bir kombinasyonundan muzdarip olabilir ve aşamaların kombinasyonu saldırıdan saldırıya değişebilir. Her faz, uzunluk ve ciddiyette değişebilir.

Baş ağrısı saldırınız sırasında farklı zamanlarda farklı semptomları tanımak, doktorunuza tanıya yardımcı olabilecek bilgiler verebilir. Ayrıca, semptomlar tam olarak gelişmeden ilaç almak, saldırının etkisini azaltabilir. Bir çocuğun migren atağı, bir yetişkinin atağından çok daha kısadır ve bu nedenle farklı baş ağrısı evrelerini tam olarak yapmak mümkün olmayabilir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Hastalığın belirtileri, uzmanlar tarafından 3 bölümde inceleniyor. Bu bölümler: Premonitory aşaması, atmosfer, baş ağrısıdır.

  • Premonitory aşamasıBu, yorgunluk, tatlı yiyecekleri özlem, ruh hali değişiklikleri, susuzluk hissi ve sert bir boyun gibi bazı fiziksel ve zihinsel değişiklikleri tanımlar. Bu duygular 1 ila 24 saat arasında sürebilir.
  • AtmosferMigrenin havası, çok çeşitli nörolojik semptomları içerir. Bu aşama 5 ila 60 dakika arasında sürebilir ve genellikle baş ağrısından önce olur. Aurasız migren bu aşamayı içermez. Bazı insanlarda, beynin korteks bölgesindeki değişiklikler, karanlık noktalar, renkli noktalar, parıltılar veya ‘yıldızlar’ ve zikzak çizgiler gibi görüşlerinde değişikliklere neden olur. Uyuşukluk veya karıncalanma, halsizlik, baş dönmesi veya baş dönmesi (her şeyin döndüğü hissi) da olabilir. Konuşma ve işitme bozukluğu da olabilir ve hastalar hafıza değişikliklerini, korku ve kafa karışıklık duygularını ve daha nadir olarak kısmi felç veya bayılma bildirmişlerdir. Bu nörolojik semptomlara migrenin ‘aura’sı denir. Yetişkinlerde, genellikle baş ağrısından önce olurlar, ancak çocuklarda baş ağrısı ile aynı anda olabilirler. Aura semptomlarının baş ağrısı olmadan gerçekleşmesi mümkündür.

    Dünyadaki atmosfer Migren hastalığı belirtileri içerisinde şifaya en uygun olanıdır!
  • Baş ağrısı veya ana atak aşaması Bu aşama, şiddetli ve hatta dayanılmaz olan baş ağrısını içerir. Baş ağrısı tipik olarak zonklanır ve hareketle daha da kötüleşir. Bazı hastalara sıkıcı ya da sıkılaştırıcı bir acı anlatılmaktadır. Baş ağrısı genellikle başın bir tarafında, özellikle bir atağın başlangıcında. Bununla birlikte, her iki taraftan veya başın her yerinde ağrı almak nadir değildir. Bu aşamada mide bulantısı (kusma) ve kusma (hasta olma) olabilir ve acı çeken ışığa, sese veya her ikisine karşı duyarlı hissedebilirsiniz.

Çözüm

Saldırıların çoğu yavaş yavaş kayboluyor, ancak bazıları acı çeken hasta olduktan sonra aniden duruyor veya çok ağlıyor. Uyku, bir veya iki saatin bile bir krizi bitirmek için yeterli olabileceğini bulan birçok hastaya yardım ediyor gibi görünüyor. Pek çok çocuk, sadece birkaç dakika uyumanın saldırısını durdurabileceğini bulur.

İyileşme veya doğum sonrası evre

Bu bir saldırının son aşamasıdır ve ‘akşamdan kalma’ tipinde bir hissin ortadan kalkması saatler veya günler sürebilir. Belirtiler ilk aşamadakilere benzer olabilir ve sıklıkla yansıtılmış belirtilerdir. Örneğin, saldırının başlangıcında iştahınızı kaybettiyseniz, şimdi çok aç olabilirsiniz. Yorgunsanız, şimdi enerji dolu hissedebilirsiniz.

Migren nedir?

Küme baş ağrısı nedir?

Baş ağrısı nedenleri nelerdir? Baş ağrısı nasıl geçer?