Mide botoksu nedir? Obezite tedavisi üzerinden uzmanların açıklamaları

Mide üzerinden 25 yaş üzeri bir çok insan kilo alıyor, obezite sorunu gerçekleşiyor. Organ botoksu olarak mide üzerindeki çalışmaları uzmanlar açıklıyor.

Obezite, Türkiye ve dünyada artan bir sağlık sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “vücutta sağlığı olumsuz yönde etkileyen bir yağ birikimi” olarak tanımlanan obezite, vücudun enerji dengesinin bozulması ve vücut ağırlığının tüketilen enerji nedeniyle sağlığa zarar verecek derecede artmasıdır. harcanan enerjiden daha yüksek bir seviyede.

Obezite, olgun bir kadının vücut ağırlığının% 30’u veya daha fazlası ve olgun bir erkeğin vücut ağırlığının% 25’inden fazlası olarak kabul edilir. Tekil bir problem olmaktan ziyade obezite, kalp ve tansiyon hastalıklarına, diyabet, böbrek hastalığına, solunum sistemi hastalıklarına, eklem hastalıklarına ve ani felçlere neden olan en önemli risk faktörü olduğu için tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.Obezite, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve ölüm riskini artıran kronik bir hastalıktır.

Obezite ne kadar yaygındır?

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde yaklaşık 2,3 milyar insan aşırı kilolu ve 700 milyon kişi daha obez. Aynı verilere göre, aşırı kilo ve obezite, Avrupa’daki yetişkinlerde diyabetin % 80’inin , kalp rahatsızlıklarının% 35’inin ve hipertansiyonun ve bir milyondan fazla insanın ölümünün nedenidir . Bugün Avrupa’da en az 150 milyon kişinin obez olduğu bilinmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, Türkiye’de şişmanlık oranı 2008’de% 15,2’den 2014’te% 19,9’a yükseldi. 6 yıldaki artış,% 32,3 kadın ve% 24 erkekden kaynaklandı. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, üç kadından biri ve beş erkekten biri tedavi edilmesi gereken obeziteye sahip. Ne yazık ki, Türkiye, ABD ve İzlanda’yı izleyen, dünyada üçüncü en yüksek obezite oranına sahip.

Botoks Nedir?

Botoks, enjeksiyonlarla vücuda uygulanan “Clostridium botulinum” adlı bakterilerden elde edilen tıbbi bir proteindir. Bu protein, uygulandığı bölgedeki sinirlerdeki elektrik akışını engelleyerek kasların 4-6 ay boyunca büzülmesini önler.

Botox, göz hastalıkları, nörolojik hastalıklar, cilt kırışması ve aşırı terleme (hiperhidroz) için 10 yıldan uzun süredir kullanılmaktadır .

İstenmeyen göz kası çekilmesi, istenmeyen kas kasılmalarının gözlendiği nörolojik hastalıklar ve hareket kaslarının kasılmasının neden olduğu kırışıklık nedeniyle oluşan şaşılamada gözlenen etki, kas kasılmalarının önlenmesinin bir sonucudur.

Nedir?

Mide Botoksu, 10-15 yıldan beri kullanılmakta olan bir obezite tedavi yöntemidir, endoskopik olarak uygulanır ve midenin iştahını ve açlığını etkileyen sinirleri ve kasları geçici olarak nötralize etmeyi amaçlar. Ortalama 15-20 dakika süren bu işlemden sonra, sinirlerde iştah azalır, midenin iştahı ve açlığından sorumlu olan kaslar sinirlenir, sindirimi yavaşlatır ve hastanın daha uzun süre daha dolgun hissetmesini sağlar, böylece daha az yemesi gerekir ve sonuç olarak mide kasları kasılma kabiliyetlerini yitirdikçe kilo kaybeder.

Obezite tedavisinin en etkin olanlarından olan mide botoksu nedir, sorusuna uzmanlardan 10-15 yıldır kullanılan tedavi yönetimidir, açıklamasında bulundu.

Karbonhidratlar normal olarak mide tarafından işlenmesi 2-4 saat sürer ve Tedavi işleminden 12 saat sonra artar. Tedavi,bir kişinin iştahını azaltmak ve midenin açlık hormonlarının salgılandığı alanlarda da uygulandığı gibi dolgunluk hissini uzatmada oldukça etkilidir. Tedavi prosedürü aşırı kilo% 40 6-8 ay kaybolmuş ve ideal bir ağırlık elde sağlamak temin eder.

Dikkat!!!

Bu tedaviye başlamadan önce doktora gidip, doktorun ön gördüğü hazırlıklar muhakkak dikkate alınmalıdır!