Lösemi türleri nelerdir?

Lösemi iki şekilde sınıflandırılır. Bunun bir yolu, etkilenen beyaz kan hücrelerinin (lenfoid veya miyeloid hücrelerinin) türüdür. Lösemi türleri, çeşit bazından şöyle açıklanır; Lenfositik lösemi (aynı zamanda lenfoid veya lenfoblastik lösemi olarak da bilinir) kemik iliğinde lenfosit adı verilen beyaz kan hücrelerinde gelişir. Miyeloid (aynı zamanda miyelojen olarak da bilinir) lösemi ayrıca lenfositler dışındaki beyaz kan hücrelerinin yanı sıra kırmızı kan hücreleri ve trombositlerde başlayabilir.

Bir başka yolu lösemi sınıflandırılır hastalık gelişir ne kadar hızlı olduğunu ve (hızlı büyüyen) veya kronik (yavaş büyüyen) akut olup olmadığını, yani kötüleşiyor. Akut lösemi hızla ilerliyor ve kemik iliğinde olgunlaşmamış, işlevsiz kan hücrelerinin birikmesine neden olur. Bu tür lösemi ile hücreler, kemik iliğinde ürer ve birikerek iliğin yeteri kadar sağlıklı kan hücreleri üretme yeteneğini azaltır. Kronik lösemi daha yavaş ilerler ve nispeten olgun ancak yine de anormal, beyaz kan hücrelerinin birikmesine neden olur.

Lösemi türleri nelerdir?

  1. Akut lenfositik lösemi (ALL)  hızla ilerler, fonksiyonel lenfositler üreten sağlıklı hücrelerin yerine geçmeyen lösemi hücrelerini kullanır. Lösemi hücreleri kan dolaşımında, beyin, karaciğer, lenf düğümleri ve testisleri de dahil olmak üzere, büyümeye ve bölmeye devam ettikleri diğer organ ve dokulara taşınır. Bu lösemi hücrelerinin büyümesi, bölünmesi ve yayılması birçok olası semptomla sonuçlanabilir. Ayrıca akut miyelojen lösemi, akut miyeloblastik lösemi, akut granülositik lösemi veya akut olimpiyatik olmayan lösemi olarak da bilinen Akut miyeloid lösemi (AML) , kan ve kemik iliği kanserinin hızla büyüyen bir şeklidir.
  2. Kronik lenfositik lösemi (CLL) , kemik iliğinde lenfositlerde başlayan ve kana uzanan tipik olarak yavaş büyüyen bir kanserdir. Ayrıca, karaciğer ve dalak gibi lenf bezlerine ve organlarına da yayılabilir. Çok sayıda anormal lenfosit büyüdüğünde, normal kan hücrelerini sıkıştırarak ve vücudun enfeksiyonla savaşmasını zorlaştıran CLL gelişir. Kronik miyeloid lösemi olarak da bilinen kronik miyeloid lösemi (CML) , kemik iliğinin kan oluşturucu hücrelerinde başlar ve zamanla kana yayılır. Sonunda, hastalık vücudun diğer bölgelerine yayılır.
  3. Tüylü hücreli lösemi (HCL) , yavaş ilerleyen nadir görülen bir kronik lenfositik lösemi alt tipidir. HCL, kemik iliğinin enfeksiyonla savaşan bir tür beyaz kan hücresi olan çok fazla B hücresi (lenfosit) yaptığı zaman ortaya çıkar. Lösemi hücrelerinin sayısı arttıkça, daha az sağlıklı beyaz kan hücreleri, kırmızı kan hücreleri ve trombositler üretilir.
  4. Miyelodisplastik sendromlar (MDS) , kemik iliğinin çok az işlev gören kırmızı kan hücresi (oksijen taşıyan), beyaz kan hücreleri (enfeksiyonla savaşan) veya trombositler (kanamayı önleyen veya durduran) veya çok az miktarda kan ürettiği bir grup yakın ilişkili hastalıktır. üçünün herhangi bir kombinasyonu. Kan hücreleri ve kemik iliğindeki bazı değişikliklere bağlı olarak farklı türlerdeki myelodisplastik sendromlar teşhis edilir. Kandaki ve kemik iliğindeki hücreler (ayrıca miyelo da denir) genellikle anormal görünür (veya displastik), bu nedenle miyelodisplastik sendrom adı.Amerikan Kanser Derneği’ne göre, yılda yaklaşık 13 bin kişiye MDS teşhisi konuyor. Geçmişte, MDS’ye yaygın olarak preleukemik bir durum deniyordu (ve hala bazen preleukemi olarak da adlandırılıyordu) çünkü MDS’li bazı kişiler hastalığın komplikasyonu olarak akut lösemi geliştiriyorlardı. Bununla birlikte, çoğu MDS’li hasta asla akut lösemi geliştirmeyecektir.Geleneksel olarak, MDS, kan veya kemik iliği patlamaları yüzde 20’ye ulaştığında veya yüzde 20’yi aştığında, miyelodisplastik özelliklere sahip akut miyeloid lösemi (AML) olarak yeniden sınıflandırılır.

Lösemi nedir?

Lösemi nedenleri nelerdir?

Lösemi tanısı nasıl konulur?

Lösemi belirtileri nelerdir?

Çocuklarda lösemi belirtileri nelerdir?

Lösemi tedavisi nasıl olur?

Kronik lenfostik lösemi nedir?