Lösemi nedenleri nelerdir?

Lösemi, olgunlaşmamış kan hücrelerinin, özellikle beyaz hücrelerin DNA’sının bir şekilde zarar gördüğünde meydana gelir.  Kan kanseri içerisinde kan hücrelerinin sürekli büyümesine ve bölünmesine neden olur, böylece çok fazla olur. Sağlıklı kan hücreleri bir süre sonra ölür ve kemik iliğinde üretilen yeni hücrelerle değiştirilir . Anormal kan hücreleri, gerektiğinde ölmezler. Daha fazla yer kaplayarak biriktirirler. Daha fazla kanser hücresi üretildikçe, sağlıklı beyaz kan hücrelerinin kandaki boşluğu doldurarak normal şekilde büyümesini ve çalışmasını engeller. Temel olarak, kötü hücreler kandaki iyi hücreleri toparlar.

Lösemi nedenleri nelerdir?

Hiç kimse tam olarak lösemiye neyin sebep olduğunu bilmiyor. Sahip olan insanlar belli anormal kromozomlara sahiptir, ancak kromozomlar lösemiye neden olmaz. Lösemiyi gerçekten önleyemezsiniz, ancak ortamınızdaki bazı şeylerin gelişmesini tetiklemesi mümkün olabilir. Örneğin, bir tütün içicisiyseniz, sigara içmeyenlerden çok bazı lösemi türlerine eğilimlisiniz. Aynı zamanda yüksek miktarda radyasyona maruz kalma ve bazı kimyasallarla ilişkilidir .
Diğer kanserleri tedavi etmek için kullanılan bazı kemoterapi ve radyasyon tedavisi aslında lösemiye neden olabilir. Lösemiyi geliştirme ihtimaliniz, kullanılan kemoterapi ilaçlarının türüne bağlıdır.Genetik olarak lösemi için başka bir risk faktörüdür. Örneğin, eğer özdeş bir ikiz belli bir lösemi tipi alırsa, diğer ikizin bir yıl içinde yaşama şansı% 20’dir.

Risk faktörleri

Bazı faktörler lösemi gelişme riskini arttırır.

Aşağıdakiler bilinen veya şüphelenilen faktörlerdir:

  • yapay iyonlaştırıcı radyasyon
  • insan T lenfotropik virüsü (HTLV-1) ve HIV gibi virüsler
  • benzen ve bazı petrokimyasallar
  • önceki kanserlerde kullanılan alkile edici kemoterapi ajanları
  • Saç boyaları
  • sigara içmek

Genetik yatkınlık : Bazı insanlar bir veya birkaç gende bir hata nedeniyle lösemi gelişme riski daha yüksek gibi görünmektedir.

Down sendromu : Down sendromlu insanlar, muhtemelen bazı kromozomal değişiklikler nedeniyle daha yüksek risk taşırlar.

Lösemi nedir?

Lösemi tanısı nasıl konulur?

Lösemi belirtileri nelerdir?

Lösemi türleri nelerdir?

Çocuklarda lösemi belirtileri nelerdir?

Lösemi tedavisi nasıl olur?

Kronik lenfostik lösemi nedir?

Bir cevap yazın