Kronik lenfositik lösemi nedir? Tipleri nelerdir?

Kronik lenfositik lösemi, kemik iliğinin çok fazla sayıda lenfosit (bir tür beyaz kan hücresi ) ürettiği bir kanser türüdür. Kronik lenfositik lösemi erken dönemde tipik olarak belirti yoktur. Daha sonra ağrısız lenf bezleri şişme, yorgun hissetme, ateş veya kilo kaybı için açık bir neden olmadan ortaya çıkabilir. Dalak büyümesi ve anemi de oluşabilir. Genellikle yavaş yavaş kötüleşir.

Kan kanseri olarak adlandırılan kronik lenfositik lösemi, erişkinlerde en sık görülen kanser türüdür. Kemik iliğinde belli beyaz kan hücreleri (lenfositler adı verilen ) olan hücrelerde başlayan bir kanser türüdür. Kanser hücreleri kemik iliğinde başlar ancak daha sonra kana geçer.

Hastalıkta kanser hücreleri sıklıkla yavaşça oluşur. Birçok insan, en az birkaç yıldır hiçbir belirti göstermez. Fakat zamanla, hücreler büyür ve lenf bezleri, karaciğer ve dalak dahil vücudun diğer bölgelerine yayılır.

Nedir?

Lösemi, kanserin başladığı kemik iliği hücrelerine bağlı olarak miyeloid veya lenfositiktir . Lenfositik lösemiler (aynı zamanda lenfoid veya lenfoblastik lösemi olarak da bilinir), lenfosit haline gelen hücrelerde başlar. Lenfomalar da bu hücrelerde başlayan kanserlerdir. Lenfositik lösemiler ve lenfomalar arasındaki temel fark, lösemide, kanser hücrelerinin temelde kemik iliği ve kanda olması, lenfomada ise lenf nodları ve diğer dokularda olma eğilimindedir.

Farklı Kronik lenfositik lösemi tipleri

Doktorlar 2 farklı kronik lenfositik lösemi türü olduğu konusunda hemfikir:

  • Bir tür KLL çok yavaş büyür. Bu nedenle hastanın tedaviye ihtiyacı uzun zaman alabilir.
  • Diğer KLL türleri daha hızlı büyür ve daha ciddi bir hastalıktır.

Bu 2 tipteki lösemi hücreleri birbirine benzer, ancak laboratuar testleri aralarındaki farkı söyleyebilir. Testler, ZAP-70 ve CD38 olarak adlandırılan proteinleri arar. KLL hücrelerinin bu proteinlerden düşük miktarda olması durumunda, lösemi daha yavaş büyüme eğilimindedir ve daha iyi uzun vadeli sonuçlara sahiptir.

Nadir görülen lenfositik lösemi formları

Sık görülen KLL formu B lenfositlerinde başlar. Ancak, bazı özellikleri KLL ile paylaşan nadir görülen lösemi tipleri vardır.

Prolymphocytic lösemi (PLL): Bu lösemi tipinde kanser hücreleri, prolymphocytes adı verilen normal hücrelere çok benzer. Bunlar olgunlaşmamış B lenfositleri (B-PLL) veya T lenfositleri (T-PLL). Hem B-PLL hem de T-PLL, normal KLL tipinden daha hızlı büyüme ve yayılma eğilimindedir. Bununla beraber çoğu insan bir çeşit tedaviye cevap verir, ancak zamanla tekrarlama eğilimindedirler (kanser geri gelir). PLL halihazırda KLL olan bir kişide gelişebilir (bu durumda daha agresif olma eğilimindedir), fakat aynı zamanda asla KLL olmayan insanlarda da ortaya çıkabilir.

Büyük granüler lenfosit (LGL) lösemi: Bu, diğer bir nadir görülen kronik lösemi şeklidir. Kanser hücreleri büyüktür ve T lenfositleri veya doğal öldürücü (NK) hücreleri adı verilen başka bir lenfosit tipi özelliğine sahiptir. Çoğu LGL lösemileri yavaş büyür, ancak az sayıda daha agresifdir (hızlı büyür ve yayılır). Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar yardımcı olabilir, ancak agresif türlerin tedavisi çok zordur.

Tüylü hücreli lösemi (HCL): Bu, yavaş ilerleyen eğilim gösteren lenfositlerin nadir görülen bir kanseridir. Kanser hücreleri bir tür B lenfositidir ancak KLL’de görülenlerden farklıdırlar. Semptomlarda ve tedavide de önemli farklılıklar vardır. Bu lösemi türü, hücrelerin mikroskop altında görünme şeklini alır – yüzeylerinde “tüylü” görünmelerini sağlayan ince çıkıntılar vardır. HCL tedavisi çok iyi sonuç verebilir.

Lösemi nedir?

Lösemi nedenleri nelerdir?

Lösemi tanısı nasıl konulur?

Lösemi belirtileri nelerdir?

Çocuklarda lösemi belirtileri nelerdir?

Lösemi türleri nelerdir?

Lösemi tedavisi nasıl olur?