Kısa saç modelleri üzerinden merak edilen konu: Saçlar nasıl yıkanır?

Kısa saç modelleri içerisinde saçların nasıl yıkanacağına dair birçok saç uzmanı 5 madde üzerinde durmaktadır.  İster gevşek teller, ister donuk saçlar, ister çok hızlı yeniden yağlama yaklaşımı olsun: Konu saçlarımız olduğunda hepimizin sorunları var. Bununla birlikte, birçoğu, sorunun nedeninin başka bir yerde olduğunu bilmeden, buna boyun eğiyor veya stil rutinlerini suçluyor.

Saçınızı yıkamak söz konusu olduğunda, aslında düşündüğünüzden daha fazla düşünmeniz gerekir. Bununla birlikte, bazı hatalardan kaçınırsanız, kısa sürede gevşek yeleğinizi olabileceği güzel saçlara dönüştürebileceksiniz!

1. Yanlış şampuanı kullanıyorsunuz

Hala şampuanını kokuya göre seçen insanlar var. Ancak saçınız için doğru şampuanı bulmanın daha kötü bir yolu olamaz. Bu hata saçlar için ölümcül olsa da neyse ki düzeltilmesi nispeten kolaydır.

Dışarıda bu kadar çok farklı şampuan olmasının bir nedeni var. Tüm saçlar şampuan için aynı talepleri karşılamaz. Renkli saçlar genellikle renkteki kimyasallar tarafından vurgulanır, bu nedenle özellikle çok sayıda besleyici bileşen içeren şampuanlara ihtiyacınız vardır.

Aynı şey, tabii ki bukleler gibi doğal olarak kuru olma eğiliminde olan saçlar için de geçerlidir . Köklerden çıkıntı yapan yapı sebumun uzunluklara girmesini zorlaştırır, bu nedenle kıvırcık saçlar genellikle kuru görünür. Bu nedenle, saçın gereksiz yere kurumaması için olabildiğince az yüzey aktif madde içeren bir şampuana ihtiyacınız var.

2. Saçını çok sık yıkıyorsun

Hemen hemen her kadın saçını ne sıklıkla yıkaması gerektiğini merak eder. Ancak maalesef tek bir evrensel cevap yok. Saçın yapısına büyük ölçüde bağlıdır. Kuru saç , yağlı olma eğiliminde olan saçlara göre daha az yıkanmalıdır. Ancak genel olarak saçınızı çok sık yıkamamalısınız aksi takdirde saçın doğal koruyucu tabakasına zarar verilecektir.

Yani size kalmış. Saç yağlı görünmediği veya hoş olmayan kokmadığı sürece mutlaka yıkanması gerekmez. Ancak bazen saçlar çabuk yağlı hale gelir, ancak yine de daha seyrek yıkamak isteriz çünkü aynı zamanda kurur ve kafa derisinin sebum üretimini azaltmak isteriz. Bu durumda, “Temizleyici Saç Kremi ” olarak adlandırılan ürüne geçilmesi tavsiye edilir . Bunlar, yüzey aktif maddeler içeren besleyici saç kremleridir ve böylece bakımın yanı sıra saçı nazikçe temizler.

3. Yanlış tekniğe sahipsiniz

Doğru şampuanı seçtiyseniz ve size uygun bir ritim bulduysanız, bir sonraki engel sizi bekliyor: Saçınızı yıkama sürecinde çok yanlış yapabilirsiniz.
Örneğin, köpüğü saçınızın her yerine dağıtıyor musunuz?

Evet, bu da kuru saça neden olabilir. Birçok kadın boynun yağlı ve kuru uzunluktan şikayet eder. Ancak yıkarken sadece köklere odaklanarak ve uzunlukları bırakarak bu iyileştirilebilir. Durulandığında şampuan yine de boylarına biraz yayılır, bu temizlik için tamamen yeterlidir.

Saç derisine çok sert masaj yaparsanız başka bir sorun olabilir. Saç derisi masajı harika bir his verir, ancak özellikle yağlı saçlarda sebum üretimini daha da teşvik ederiz. Sonuç olarak saç daha hızlı yeniden uzar.

4. Tarak kullanmıyorsun

Saçlar özellikle ıslakken hassas olduğundan ve daha kolay kırıldığından, yıkandıktan sonra ona bakmamak düpedüz suçtur. Bu sadece saçtaki düğümlenmeyi önlemekle kalmaz, aynı zamanda yıkama sırasında daha önce pürüzlenen saçın üst katmanını da kapatır. Bu saçın ipeksi görünmesini sağlar.

Özellikle inatçı saçlar söz konusu olduğunda, önce saça saç kremi sürmek ve sonra yıkamak bile mantıklı olabilir. Bu, saçınızın kopma riskini en aza indirir ve aynı zamanda boylarının kurumasını önler.

5. Saçları düzgün yıkamıyorsunuz

Saçınızı durulasanız bile, mesele sadece saçınızın üzerine su akması değildir. Şimdi, öncelikle saçta gerçekten ürün kalıntısı kalmadığından emin olmalısınız, aksi takdirde teller kuruduğunda tartılır ve şekillendirilemez ve ikincisi, suyun doğru sıcaklıkta olduğundan emin olun.

Elbette bir veya iki derece önemli değil ama çok sıcak olan su saçtaki nemi uzaklaştırır ve saçın manikürünün kırışmasını sağlar. Bu, tellerin cansız ve kırılgan görünmesini sağlar.

Güvenli tarafta olmak istiyorsanız, saçınızı en az 30 saniye ılık suyla durulamalı ve son olarak parlak bir saç başı için saçınıza soğuk bir duş vererek manikürü kapatmalısınız. Kısa saç modelleri 2021 sayfasında, stillere dair birçok açıklama görebilirsiniz.

Kısa saç modelleri sayfasına gitmek için tıklayınız