Kan kanseri (lösemi) nedir?

Kan kanseri (lösemi), kan hücrelerinin üretimini ve işlevini etkileyen hastalıktır. Kanınız ve kemik iliğinizde bulunan bir kanser türü olan kan kanseri (lösemi), anormal beyaz kan hücrelerinin hızla üretilmesinden kaynaklanır. Anormal beyaz kan hücrelerinin sayısının fazla olması enfeksiyonla savaşamaz ve kemik iliğinin kırmızı kan hücreleri ve trombositler üretme yeteneğini zayıflatır.

Kan kanseri türleri nelerdir?

  1. Kanınız ve kemik iliğinizde bulunan bir kanser türü olan lösemi , anormal beyaz kan hücrelerinin hızla üretilmesinden kaynaklanır. Anormal beyaz kan hücrelerinin sayısının fazla olması enfeksiyonla savaşamaz ve kemik iliğinin kırmızı kan hücreleri ve trombositler üretme yeteneğini zayıflatır.
  2. Lenfoma, vücudunuzdaki fazla sıvıları gideren ve bağışıklık hücrelerini üreten lenfatik sistemi etkileyen bir kan kanseri türüdür. Lenfositler enfeksiyonla savaşan bir tür beyaz kan hücresidir. Anormal lenfositler, lenf bezlerinde ve diğer dokularda çoğalarak toplanan lenfoma hücreleri haline gelir. Zamanla, bu kanserli hücreler bağışıklık sisteminizi zayıflatır.
  3. Miyelom, plazma hücrelerinin bir kanseridir. Plazma hücreleri, vücudunuzda hastalık ve enfeksiyonla mücadele eden antikorlar üreten beyaz kan hücreleridir. Miyelom hücreleri, normal antikor üretimini önler, vücudunuzun bağışıklık sistemini zayıflatır ve enfeksiyona duyarlı bırakır.

Miyelom nedir?

Miyelom, plazma hücrelerinin kanseridir. Plazma hücreleri, vücudunuzda hastalık ve enfeksiyonla mücadele eden antikorlar üreten beyaz kan hücreleridir. Miyelom hücreleri, normal antikor üretimini önler, vücudunuzun bağışıklık sistemini zayıflatır ve enfeksiyona duyarlı bırakır. Miyelom hücrelerinin çoğalması ayrıca kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin normal üretimine ve fonksiyonuna engel olur. Kan dolaşımındaki anormal derecede yüksek miktarda bu işlevsiz antikorlar böbrek hasarına neden olabilir. Ek olarak, miyelom hücreleri genellikle kemik hasarına ve / veya kırılmaya neden olan kemik tahribatına neden olan maddeler üretir.

Miyelom hücreleri kemik iliğinde, kemiklerinizin içindeki yumuşak dokuda üretilir. Bazen miyelom hücreleri kan akışınızdan geçecek ve vücudunuzdaki diğer kemiklerde toplanacaktır. Miyelom sıklıkla kemik iliğindeki birçok bölgede meydana geldiğinden, sıklıkla multipl miyelom olarak adlandırılır.

Lösemi nedenleri nelerdir?

Lösemi tanısı nasıl konulur?

Lösemi belirtileri nelerdir?

Lösemi türleri nelerdir?

Çocuklarda lösemi belirtileri nelerdir?

Lösemi tedavisi nasıl yapılır?

Kronik lenfostik lösemi nedir?

Bir cevap yazın