Kalp krizi belirtileri nelerdir? Kalp krizi nasıl teşhis edilir?

Kalp krizi, tıbbi bir acil durumdur ve hayatı tehdit edici olabilir. Kalp krizi, kalp kasınızın bir kısmına ani kan akışı kaybı olduğunda olur. Bu durumda hemen 112 acil çağrı merkezini aramanız gerekir.

Kalp krizi belirtileri

Kalp krizi belirtileri, bir kişiden diğerine değişir. Kalp krizinin en yaygın belirtileri:

  • göğsünüzde  aniden ortaya çıkan ve gitmeyen ağrı veya rahatsızlık
  • sol veya sağ kolunuza  veya  boynunuza, çenenize, sırtınıza veya karnınıza yayılabilecek ağrı . Bazı insanlar için acı ya da gerginlik şiddetlidir, bazıları ise sadece kendilerini rahatsız hisseder.
  • hasta, terli, hafif kafalı veya nefes darlığı hissi  .

Yukarıdaki semptomları veya ‘klasik’ göğüs ağrısını yaşamadan kalp krizi geçirmek mümkündür. Bu, yaşlılarda, kadınlarda veya diyabet hastalarında daha sık görülür,  çünkü bu durum ağrı hissetmenizi etkileyebilecek sinir hasarına neden olabilir.

Kalp krizi belirtileri, en çok göğüs ağrısı ve nefes darlığı üzerinden gözlemlenir. Kalp krizi belirtilerinin en yaygını terlemedir.

Kalp krizi geçirdiğimi düşünüyorsanız ne yapmalıyım?

Kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız, yapılacak ilk şey ambulans için derhal 112’yi aramaktır.

Belirtilerinizin kalp krizi olup olmadığından tamamen emin değilseniz endişelenmeyin, ne olursa olsun tıbbi yardım istemeniz çok önemlidir.

Kalp krizi geçiriyorsanız veya kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız:

  • otur ve sakin ol
  • ulaşabileceğiniz bir mesafede 300mg aspirin alın
  • sağlık görevlilerini bekleyin.

Kadınlar da kalp krizi geçiriyor

Kadınların ilk kez kalp krizi belirtileri yaşadıktan sonra 112’yi aramadan önce daha fazla bekleme eğiliminde olduklarını biliyoruz. Bunun nedeni, kadınların semptomları acil tedavi gerektiren bir durum olarak tanıma ihtimalinin düşük olması olabilir.

Kalp krizinin sebepleri nedir?

Kalp krizlerinin çoğu, aterom adı verilen yağ birikintilerinin giderek artması nedeniyle, koroner arterlerinizden birinin veya daha fazlasının içi daraldığında oluşur.

Bu yağlı malzemenin bir parçası koparsa, arter duvarındaki hasarı denemek ve onarmak için bir kan pıhtısı oluşur. Bu kan pıhtısı, koroner arterinizi tıkayarak kalp kasınızın bir kısmının kan ve oksijenin aç kalmasına neden olabilir.

Bir kalp krizi nasıl teşhis edilir?

Ambulans ekibi, semptomlarınızın kalp krizinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını bulmaya çalışmak için elektrokardiyogram (EKG) denilen bir test yapacak .

Test, kalbinizdeki elektriksel darbeleri ölçen kollarınıza, bacaklarınıza ve göğsünüze elektrot adı verilen küçük yapışkan yamalar yerleştirmeyi içerir. Sağlık görevlileri, EKG’nizde görülen değişikliklerden muhtemelen kalp krizi geçirip geçirmediğinizi teşhis edebilir.

Hastaneye geldiğinizde, kalp krizi geçirip geçirmediğinizi onaylamak için daha fazla kontrol yapmanız gerekebilir:

  • semptomlarınızın ve tıbbi geçmişinizin bir değerlendirmesi
  • tansiyonunuzu ölçmek ve kalp ritminizi ve kalp atış hızınızı izlemek dahil fiziksel muayeneler
  •  troponin testi adı verilen bir kan testi de dahil olmak üzere kan testleri (kalp kasınıza zarar gelip gelmediğini tespit etmek için)
  • EKG testleri ve ekokardiyogram

Hastanedeyken, akut koroner sendrom, miyokard enfarktüsü (MI) veya koroner tromboz denen kalp krizini de duyabilirsiniz.