Gebelik testi nasıl yapılır?

Kadınların en çok merak ettiği o testi, gebelik alanında uluslararası camiada iki şekilde yapılır: Biri idrar örneği, diğeri ise kan örneği kullanır. Her iki testi de insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormonun varlığını tespit eder.

Bu hormon, embriyo uterus zarına yapıştıktan kısa bir süre sonra plasenta tarafından üretilir ve hamileliğin ilk birkaç gününde vücudunuzda hızla birikir. Hamilelik semptomlarınızın çoğunu tetikleyen, hormonlardaki bu hızlı değişimdir.

Hamilelik üzerinden gerek evde gerek klinikte merak edilen gebelik testi nasıl yapılır?

İdrar Testleri

İdrar testleri iki farklı şekilde yapılabilir ve bunlar evde veya klinikte yapılabilir. Bunun bir yolu, idrarınızı bir kapta toplamak ve bir çubuğu idrara batırmak veya idrarı bir damlalıkla özel bir kaba koymaktır. Diğer bir seçenek, idrar akışınıza bir çubuk yerleştirmek ve idrarınızı orta akışta tutmaktır.

Testler, bir sonuç almak için ne kadar beklemeniz gerektiğine göre değişir. Renk, çizgi veya semboldeki bir değişiklik arayacaksınız (artı veya eksi gibi). Uzmanlar tarafından sunulan yeni dijital test, sonuçlarınızı okumayı kolaylaştırır: pencere ya “hamile değil” ya da “hamile” kelimelerini gösterecektir.

Ne zaman idrar testi yapabilirim?

Çoğu doktor, idrar hamilelik testi yaptırmadan önce adet döneminizin ilk gününü beklemenizi tavsiye eder. Bu genellikle gebe kaldıktan yaklaşık iki hafta sonradır . Ancak bazı testler diğerlerine göre daha hassastır ve daha erken yapılabilir.

İdrar testleri veya evde yapılan gebelik testleri, doğru yapıldığında yaklaşık %97 oranında doğrudur. Evde yapılan hamilelik testleri, evde yapılabildiğinden, genellikle düşük maliyetli olduğundan, hızlı sonuç verdiğinden ve kullanımı kolay olduğundan kullanımı harikadır.

Bununla birlikte, yanlış yapılırsa veya çok erken alınırsa, sonuç yanlış olabilir. Negatif bir sonuç alırsanız ve hala hamilelik belirtileriniz varsa (adet görmeme, mide bulantısı , göğüs hassasiyeti ve yorgunluk ), bir hafta bekleyin ve başka bir test yapın veya doktorunuzla iletişime geçin, böylece kan testi yaptırabilirsiniz.

Kan Testleri

Hamilelik kan testi, kan dolaşımınızda ve idrarınızda ortaya çıkan fetüs tarafından üretilen insan koryonik gonadotropin hormonu veya hCG’nin varlığını doğrulayan bir kan testidir. Evde hamilelik testinizin sonuçlarını doğrulamak için genellikle ilk doğum öncesi doktorunuzun ziyaretinde verilir.

Hamilelik kan testleri, evde yapacağınız idrar testinden daha hassastır ve yüzde 99 doğruluk oranına sahiptir. Böylece, size ve sağlayıcınıza hamile olduğunuzu sanal bir kesinlikle bildirebilirler.

Ancak, doktorunuzun ilk hamilelik muayenesi sırasında arayacağı tek şey bu değil. Aşağıdakileri kontrol eden rutin kan testleri almayı bekleyebilirsiniz:

HCG seviyeleriniz: HCG için bir kan testi, gebe kaldıktan bir hafta sonra neredeyse yüzde 100 doğrulukla hamileliği tespit edebilir. Kantitatif bir gebelik kan testi, hamileliği doğrulamak için kan dolaşımınızda herhangi bir miktarda hCG arar. Niteliksel bir kan testi , hamilelik ilerledikçe hCG seviyeleri değiştiğinden, doktorunuzun son tarihinizi tahmin etmesine yardımcı olabilecek, sisteminizdeki tam hCG miktarını ölçer. Ayrıca, gelecekteki gebelik komplikasyonları veya bazı fetal anormallikler olasılığını taramak için de kullanılabilir.

Gebelik Testleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Evde yapılan testten pozitif sonuç alırsam, bu hamile olduğum anlamına mı gelir?

Evde yapılan testin pozitif sonucu, sisteminizde hCG hormonunun varlığını gösterir. Bir kadının rahim zarına bir yumurta yerleştirildiğinde, hCG hormonları gelişmeye ve çoğalmaya başlar. Bu hamile kaldığınızın bir işaretidir.

Evde yapılan testten negatif sonuç alırsam, bu hamile olmadığım anlamına mı gelir?

Negatif bir sonuç hamile olmadığınız, teste çok erken girdiğiniz veya testi yanlış yaptığınız anlamına gelebilir. Hamilelik testleri hassasiyetlerine göre değişir (hCG hormonunu ne kadar erken tespit edebilirler) ve vücudunuza testte görünecek yeterli hCG hormonu üretmesi için yeterli zaman vermemiş olabilirsiniz.

Ayrıca, bir testin çok uzun süre beklemesine izin verirseniz (kutudaki talimatlardan sonra), test geçersizdir. Sınava girmeden önce talimatları takip etmek ve bir süre geçene kadar beklemek en iyisidir. Çoğu hamilelik testi bir kutuda iki tane ile gelir ve ikisini birden almak iyi bir fikirdir.

Ne kadar sürede evde hamilelik testi yapabilirim?

Evde sınava girmek için süreyi kaçırana kadar beklemeniz önerilir. Kaçırılan bir adet, genellikle hamileliğin ilk belirtilerinden biridir. Öğrenmek için bu kadar uzun süre bekleyemezseniz ve gebe kaldığınız günü biliyorsanız, o zaman bir sınava girebileceğiniz en erken olası gebelikten sonraki 14 gün olacaktır.

Ya evde birkaç hamilelik testi yapıp farklı cevaplar alırsam?

Çoğul gebelik testlerinde farklı yanıtlar aldıysanız, doğru yanıt almak için kan testi yaptırmanız önerilir.