Gebelik testi: Merak edilen tüm sorular ve cevaplar

İster ailenizin genişlemesini dikkatlice planlamış olun, ister yeni bir eklemeyle mutlu bir şekilde şaşırmış olun, ilk pozitif hamilelik testiniz size bazı sorular bırakabilir.

Abington-Jefferson Health’de Kadın Hastalıkları ve Doğum konusunda uzmanlaşmış hemşire pratisyen CRNP Melissa Mosczczynski ile gebelik testi hakkında en sık sorulan sorular, hamileliğinizin ilk birkaç haftasında neler beklemeniz gerektiği ve haberleri ne zaman güvenle paylaşabileceğiniz hakkında konuştuk.

Hamilelik testleri nasıl çalışır?

Mosczczynski, “Hamilelik testleri vücudunuzdaki hCG hormonu miktarını ölçer” dedi. “Numaranız 25’in üzerindeyse, testin sonucu olumlu olacaktır.”

İnsan Koryonik Gonadotropin (hCG), döllenmiş bir yumurtayı beslemesi amaçlanan plasentadaki hücreler tarafından oluşturulduğu için genellikle “gebelik hormonu” olarak bilinir.

Evde yapılan hamilelik testi ile kan testi arasındaki fark nedir?

Mosczczynski, “Evde yapılan gebelik testleri, tıpkı bir doktorun ofisinde yapabileceğiniz kan testi kadar doğrudur” dedi. “Oldukça hassastırlar, ancak çok erken alınırlarsa yanlış pozitifliğe neden olabilirler.”

Ne zaman en etkilidirler? Yanlış pozitifler nasıl olur?

Mosczczynski, “Piyasada bulunan birçok hamilelik testi, kaçırılan dönemden önce etkili olduklarını iddia etse de, bu yanıltıcı olabilir” dedi.

Spermin yumurta ile buluşması, hCG’de artışa neden olabilir, ancak sürecin tamamlanmasından önce döneminizin başlaması mümkündür. Bu, “kimyasal hamilelik” olarak bilinen şeydir.

“Kimyasal bir hamilelik sırasında, döllenmiş yumurta implantasyonu tamamlamaz ve gebelik kaybı meydana gelir” diye açıklıyor. Bu, normal döneminizin bitiminden yaklaşık bir hafta sonra kanamaya neden olur ve bu, hamile kalmaya çalışan çiftler için üzücü olabilir. ”

Bu yanlış pozitifliği önlemek için en iyisi, adet döneminizden sonra gebelik testi yaptırmak için en az hafta beklemektir. Ancak Mosczczynski, hastalara kaçırılan sürenin kendi programınıza göre hesaplanması gerektiğini hatırlatır. Bu, 25 günlük veya 33 günlük bir adet döngüsüne sahip olduğunuzu biliyorsanız, bir sonraki hafta almanız gerektiği anlamına gelir.

“Silahı atlamayın. Hamilelik karmaşık ve bazı kadınlar o kadar çok hamile kalmak istiyorlar ki ümitlerini alıyorlar ve kimyasal hamilelikten hayal kırıklığına uğruyorlar ”dedi.

Bir sağlayıcıyı ne zaman görmeliyim?

Mosczczynski, “Tipik olarak, pozitif bir gebelik testi ile hastaların hemen aramasını bekliyoruz,” dedi. “Bu yüzden, sorularınızı yanıtlamaya ve sizi bu ilk randevuya planlamaya hazır hemşirelerden oluşan bir telefon hattımız var.”

“Son adetinizin ilk günü ne zamandı?” Gibi sorular bekleyin. ve önceki gebelikler, düşükler ve sağlık sorunları ile ilgili takipler.

Hamileliğimi ilan etmek için güvenli bir zaman ne zaman?

Mosczczynski, “Bu çok popüler bir soru” dedi. “Bu heyecan verici ve korkutucu bir dönem, özellikle de ilk ultrasondan önce.”

Ancak, kolay bir cevap yok. Mosczczynski, anne adaylarına hamile kalmadan doğuma kadar her an her şeyin olabileceğini hatırlatır, bu nedenle destek sisteminize güvenmeniz önemlidir.

“Ailenizi ve arkadaşlarınızı düşünün. İlk pozitif gebelik testinin haberi konusunda kime güveniyorsunuz? Kime yaslanırsanız, rahat olur olmaz onlara söylemelisiniz ”diye açıklıyor. Hamilelikle ilgili bir sorun olması durumunda anlayış ve destek sağlayacak kişiler bu kişilerdir.

Bebek bekleyen annelerin çoğu, ikinci trimesterin başında, ultrason yapıldığında hamilelik haberlerini geniş çapta paylaşacaktır.