Dudak dolgusu: Koronavirüs uyarısı ve çözümüne dair uzmanlardan açıklamalar

Cleveland Clinic’ten bir uzman, bu dudak dolgusu vakaların nadir olduğunu ve etkilerinin kolayca tedavi edilebileceğini söylüyor. Bu durum aşı olmanızı engellememeli, açıklamasında bulundu.

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Moderna’nın COVID-19 aşısının kozmetik yüz dolgusu olan hastalar için bazı yan etkilere neden olabileceğini bildiriyor.

Yüz dolgusu, kırışıklıkları gidermeye veya daha büyük dudak yanılsaması yaratmaya yardımcı olan popüler bir kozmetik işlemdir. Los Angeles’taki raporlara göre, Moderna aşısı için klinik deneylerin sonuçlarını gözden geçiren FDA danışma komitesi, denemede kozmetik yüz dolgusu olan kişiler için belirli bir yan etkiye dikkat çekti: bu dolgu maddelerinin enjekte edildiği iltihap ve şişlik…

Yan etkilerle ilgili haberler, aşılarını ertelemeleri gerekip gerekmediğini merak ediyor. Cleveland Clinic dermatolog Dr.Shilpi Khetarpal, dolgu maddesinin yabancı bir cisim olduğunu ve aşı nedeniyle bağışıklık sisteminiz açıldığında normalde vücudunuzda olmayan yabancı cisimlerin bulunduğu bölgelerde de iltihaplanma olacağının mantıklı olacağını söylüyor. – bunun nedeni, bağışıklık sisteminizin herhangi bir yabancı maddeye karşı koyacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. FDA tavsiyesinde söz konusu olan birkaç hastanın, aşı yapılmadan aylar önce yanaklarına yüz dolgusu enjekte edildi. Bir başkasına aşı yapıldıktan birkaç gün sonra dudak dolgusu yapıldı. Tepkilerin ne kadar kötü olduğuna dair bir bilgi bulunmamakla birlikte, şişlik ve iltihap bildirildi. Hastalar steroid ve antihistaminiklerle tedavi edildi ve iyileşti. Dudak dolgusu öncesi sonrası durumlarına dair bilgileri aşağıdaki linkten görebilirsiniz!

Dudak Dolgusu ana sayfasına gitmek için resme tıklayınız