Dudak Dolgusu Bilgileri

Dudak dolgusu, estetik operasyondur ve hastanın vücudunu güzelleştirmeye yöneliktir. Çoğu durumda, yağ vücudun başka bir yerinden alınır ve dudakları yeniden şekillendirmek için kullanılır (otolog yağ dolgusu). Bu dudak spreyleme tedavi yöntemine genellikle dudak dolgusu adı verilir. Aşağıdaki fotoğraf dudak estetiği öncesi sonrası fotoğrafıdır.

Dudak dolgusu için hangi malzemeler kullanılır?

Dudak hacmini artırmak için çeşitli dolgu malzemeleri kullanılabilir. Günümüzde en yaygın dolgu maddeleri otolog yağ ve hyaluronik asittir. Dolgu hyaluronik asit ile dudak büyütme durumunda , tedavi eden doktor vücudumuzda doğal olarak oluşan bir madde kullanır. Hyaluronik asit, büyük miktarlarda suyu bağlama kabiliyeti ile karakterizedir ve bu özelliği sayesinde kırışıklık tedavisinde de başarıyla kullanılmaktadır.

Dudak dolgusu nasıl yapılır?

Dudak düzeltmelerinde kullanılanlar gibi hyaluronik asit ürünleri çok iyi tolere edilir ve dudak dolgusu yapılır. Dudak dolgusunda gövde malzemeyi yavaşça ve kalıntı bırakmadan parçalar. Yaklaşık dokuz ay sonra dudak şekli tamamen kaybolur. Hyaluronik asit preparatları ile dudaklar çok ince bir şekilde modellenebilir ve doğal bir his ve öpücük elde edilebilir. Ayrıca kullanılan bir dudak dolgusunda kendi yağı da oluşabilir. Sözde lipofillingde dudak hacmini oluşturmak için vücudun kendi malzemesi kullanılır. Bunun için öncelikle yağın uygun bir yerden alınması ve işlenmesi gerekir. Bu maddenin büyük bir avantajı, iyi toleransıdır . Sonuç birkaç ay sürer, ancak kalıcı da olabilir. Bu tedavi ayakta tedavi bazında ve lokal anestezi altında yapılır, ancak otolog lipidlerin tedavisi daha karmaşıktır ve hyaluronik asit tedavisi kadar ince dozlanamaz.

Dudak dolgusu kimlere yapılır?

Dudak dolgunlaştırma çok kapsamlı bir tedavi olmadığı için daha dolgun dudak isteyen hemen herkes dudaklarını dolgunlaştırabilir. Ön koşul, sonucun gerçekçi bir fikridir . Özellikle yaşları nedeniyle dudakları hacim kaybeden ve dudak bölgesinde kırışıklıklar olan kadınlarda dudak düzeltmesi ile iyi tedavi sonuçları elde edilebilir. Dudak şekli veya hacminde değişiklik isteyen hastalar, herhangi bir bireysel risk faktörünü de doktorlarıyla tartışmalıdır.