Dövme sildirme: Lazer işlemleri

Dövme sildirme, deri altındaki çok renkli mürekkebin tamamen çıkarılmasıdır. Lazer işlemleri sonucuna göre seçici fototermoliz prensibine bağlıdır. Doğru dalga boyunun kullanılması ve mürekkebin enerjiyi emmesi ve böylece onu parçalaması da önemlidir.

Zamanla vücuttaki doğal işlemlerle kırılan pigmentler giderilir. Çevreleyen doku çoğunlukla tamamen korunmaz, bu da çoğu durumda dövme silme işleminin hasta için rahatsız edici olduğu anlamına gelir. En iyi sonuçlar için birkaç seans gereklidir.

İzlerden rahatsız olanlar için merak edilen dövme sildirme lazer işlemleri

Lazer tedavide en çok kullanılan ürün hangisidir?

Q-anahtarlı lazer en çok dövme silme işleminde kullanılır. Cildin uygun şekilde soğutulması hasta konforunu arttırır ve pratisyen hekimin enerjiyi güvenli bir şekilde serbest bırakmasını sağlar. Kullanıcılar, tedavi parametrelerini değiştirerek, optimum sonuçları elde etmek, hasta konforunu artırmak ve olası yan etkileri azaltmak için tedaviyi cildin durumuna ve bireysel hastanın cilt tipine uyarlayabilir. Koyu cilt tiplerini lazer veya ışık terapisi ile tedavi etmek, artan yanık riski veya iltihap sonrası hiperpigmentasyon (PIH) nedeniyle sorunlu olabilir.

Gerçekten siliniyor mu?

Dövme bölgesi yüksek enerjili lazer ışınları ile tedavi edilir. Enerji, renk pigmentleri tarafından emilir (lazerin dalga boyuna bağlı olarak), bunlar son derece hızlı ısınır ve aniden “fışkırır”, yani renk pigmentleri lazer ışını tarafından parçalanır (buharlaşır). Bu işleme “seçici fototermoliz” adı verilir, çünkü lazer ışını renk pigmentlerini seçici olarak kontrol etmek için kullanılabilir ve yalnızca bu pigmentler lazer ışını kullanılarak üzerini örten cilde zarar vermeden buharlaştırılır. Ancak lazer ile aynı anda yalnızca belirli bir katman işlenebilir, bu nedenle birkaç seans gereklidir. Her seansta dövme, sonunda kaybolana kadar biraz daha soluyor. Yani derideki renk pigmentlerinin sadece en yüzeysel tabakasını “dışarı atarsınız” ve seans seans alt tabakaya kadar ilerlemeniz gerekir. Yok edilen pigmentler tedaviden sonra son derece küçüktür ve bağışıklık sistemimiz tarafından parçalanabilir ve dışarı atılabilir.

Silme işleminde ağrı oluşursa ne yapılır?

Bir lazer, tanımlanmış bir dalga spektrumu kullanır, bu nedenle, özellikle renkli dövmelerde, tüm renk spektrumunu kaplamak için birkaç lazere ihtiyacınız vardır. Dövmenin rengine bağlı olarak üç adede kadar lazer gerekebilir. Tedavinin kendisi çok acı verici değildir. Lazer darbesi, cilde hafifçe vurulan küçük bir lastik bantla karşılaştırılabilir. Bununla birlikte, bölge iyi soğutulduğu için tedavi neredeyse hiç fark edilmez. Ağrı veya rahatsızlık devam ederse, ağrıdan kurtulmak için tedavi edilecek bölge lokal anestezik krem ​​ile ön işlemden geçirilebilir.