Diş Kanal Tedavisi Üzerine: Dolgu Çeşitleri – Nerede Yapılır?

Bu yazıda diş kanal tedavisi ve dolgu çeşitleri hakkında bilgi bulabilirsiniz. Yazının içerisinde kanal kök onarımı, derin boşluk, kök kanalın olması konuları mevcuttur!

Ciddi derecede hasar görmüş, çürüyen bir dişiniz veya ciddi bir diş enfeksiyonu (apse) varsa, diş hekiminiz bir kök kanal tedavisi önerebilir. Kök kanal tedavisi dişinizi çıkarmak yerine onarmak ve kaybetmemek için kullanılır.

Kök Kanal Onarımında Neler Var?

Kağıt hamuru, dişinizin içinde sinirler, kan damarları içeren ve dişiniz için besin sağlayan yumuşak bir dokudur. Varsa enfekte olabilir:

Derin boşluk

Bu dokuyu rahatsız eden tekrarlayan diş prosedürleri
Çatlak veya kırık diş
Dişin yaralanması (görünür bir çatlak veya çip olmasa bile)
Tedavi edilmezse, dişinizin kökü etrafındaki dokular enfekte olabilir. Bu olduğunda, genellikle ağrı ve şişlik hissedersiniz ve dişin içinde ve / veya diş kökünün ucundaki kemikte bir apse oluşabilir. Bir enfeksiyon da sizi dişinizi tamamen kaybetme riskine sokabilir, çünkü bakteriler dişinizi çenenize bağlı tutan kemiğe zarar verebilir.

Bir kök kanal tedavisinin tamamlanması genellikle 1 veya 2 defa diş hekimi ziyareti gerektirir. Muayene sırasında ağrınız çok azalır veya hiç olmaz, çünkü diş hekiminiz lokal anestezi kullanacaktır, bu nedenle prosedürü hissetmezsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra, ilaç etkisini gösterene kadar hafif bir diş ağrısı yaşayabilirsiniz.

Tedavi başlamadan önce diş hekiminiz:

Dişinizi ve çevresindeki kemiği net bir şekilde görmek için röntgen çekebilir.
Dişiniz de dahil olmak üzere diş etrafındaki alanı uyuşturur, böylece tedavi sırasında rahat hissedersiniz.

Tedavi sırasında diş hekiminiz:

Dişinizin üstünde bir açıklık oluşturur.
Dişin sinirini dişin içinden ve kök kanalından bilinen kök bölgelerinden çıkarır.
Dişin ve her kök kanalının içini temizler. Diş hekiminiz dişleri mikrop öldürücü ilaçlarla tedavi edebilir.
Kök kanallarını gelecekteki enfeksiyonlara karşı mühürlemek için kauçuk benzeri bir malzeme ile doldurur.
Kalıcı bir dolgu veya kaplama gibi kesin bir restorasyon veya dişi korumak için geçici bir dolgu yerleştirir.

Kanal tedavisi sonrası:

Dişiniz ve çevresindeki alan birkaç gün boyunca hassas olabilir. Sahip olabileceğiniz herhangi bir rahatsızlığı nasıl gidereceğiniz konusunda diş hekiminizle konuşabilirsiniz.
Enfeksiyon yayılırsa diş hekiminiz antibiyotik reçete edebilir. Talimatlara uygun şekilde kullanın ve kullanırken herhangi bir sorun yaşarsanız diş hekiminize başvurun.
Kök kanal tedavisinden sonra bir kontrol ziyaretine ihtiyacınız olacaktır. Bu ziyarette, diş hekiminiz diş üzerindeki geçici dolguyu kaldıracak ve dişinizi daha fazla hasara karşı korumak için yeni bir geçici dolgu veya kaplama ile değiştirecektir. Dolgu malzemelerinin yerinde kalmasını sağlamak için kök kanalına bir metal veya plastik direk yerleştirilebilir. Bu, ihtiyacınız varsa kaplamayı desteklemeye yardımcı olur.

Bir Kök Kanalın Dolması Ne Kadar Sürer?

Uygun bakımla, dolgu yapılmış dişiniz bir ömür boyu sürebilir. Florür diş macunu ile günde iki kez fırçalayın, dişlerinizi günde bir kez temizleyin ve dişlerinizin güçlü ve sağlıklı olduğundan emin olmak için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin.