Diş İmplant Tedavisi Konusunda Diş İmplantınızı Nerede Yaptırmalısınız?

Bu yazıda sizler için diş implantının ne olduğunu, diş implant tedavi süreçlerini, nerelerde yaptırmanız gerektiğine değindik. Sorularınızı yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Diş İmplantı nedir, niçin yapılır ?

Diş implantı eksik dişlerin yerini alır ve geleneksel köprüler ve takma dişler gibi doğal dişlerinizdeki karmaşık restoratif tedaviye bir alternatiftir. Dental İmplantlar titanyumdan yapılır ve her implant doğrudan çene kemiğinize yerleştirilir. Dental implantlar vucudunuz için güvenlidir, toksik etki göstermezler ve biyouyumludur, kemiğiniz implantın etrafında büyür ve fikstürün kendisine osseointegrasyon yapar.

İlk olarak 30 yıl önce sağlanan diş implantları, son on yılda % 95 başarı oranına sahip olmuş ve kalıcı bir tedavi seçeneği sunmak için sürekli geliştirilmiştir. Şimdi eksik bir dişi değiştirmek için bir numaralı seçenek olarak kabul edilen diş implantları tedavisi dişleriniz arasındaki sorunlu boşlukları gidermek için hem ensağlıklı hem de en kalıcı ve estetik olarak diş tedavi üzerinden bir seçenektir.

Diş İmplantı neden kullanılır?

Bu tedavi seçeneği çok sayıda bilimsel literatür ve klinik deneyim ile desteklenmektedir. Diş implant tedavisi ile şunlar sağlanır:

Bitişik dişleri etkilemeden bir veya daha fazla dişi değiştirebilirsiniz.
Bir köprüyü destekleyebilir veya çıkarılabilir bir takma diş ihtiyacını ortadan kaldırabilirsiniz.
Protez bir diş için destek ve tutma sağlayabilirsiniz.
“Oyulmuş” görünümden kaçınmak için çene kemiğinizi koruyabilirsiniz.

Diş İmplantı Tedavisinde Prosedür Nedir?

İlk konsültasyon, değerlendirme ve planlama, burada gülümseme tasarımı uzmanı diş hekimleri ile bir görüşme gerçekleştirilir. Durumunuza uygun seçenekler ameliyat öncesi resimlerle ve diş simülasyonuyla sizinle ayrıntılı olarak konuşulur. Diş seramikçisinden istenen sonucu fiziksel olarak görselleştirmesi istenir ve onaylamanıza sunulur. Daha sonra bilgisayarlı tomografi (BT taraması) ile özel görüntüleme yapılır. Bu işlemler diş hekiminizin çenelerinizin 3D rekonstrüksiyonuna sahip olmasını sağlayacak ve bu da en iyi sonuç için daha iyi planlama sağlayacaktır.

Diş implantınızı yerleştirmek için yeterli nitelik ve miktarda kemik yoksa, osseointegrasyon sıkıntılı olabilir. Kemik yoğunluğunuz diş implantı yapmanın başarısının anahtarı olduğu için, hekiminiz kemik büyütme prosedürünü başlatmak isteyebilir.

Tek bir dental implantın yerleştirilmesi sabit bir prosedürle yapılır, lokal anestezi altında gerçekleştirilir, birçok hasta bir bu prosedür için dişin çekilmesinden daha kolay olduğunu söyler.

Kemik geliştirme prosedürü uygulanmışsa osseointegrasyon meydana geldiğinde ikinci aşamaya ( implant ) geçilir. Lokal anestezi altında yapılan gömülü implant, izlenimlerle birlikte açılır.

Sonraki ziyaretinizde, geçici restorasyon (varsa) dikkatlice çıkarılır ve özel yapım kaplama veya köprü denenir. Uyumdan ve görünümden memnunsanız, Diş Hekiminiz implant restorasyonuna devam edecektir.

Diş Kanal tedavisi sayfasına gitmek için tıklayınız