Diş Dolgusu üzerine merak edilenler

Diş hekiminiz size dişinizde delik olduğunu ve en iyi seçeneğin dolguyu tedavi ettirmek olduğunu bildirdikten sonra, ” Dolgu yapmak acı verir mi?” Diye sorabilirsiniz. Diş çürümesinin tedavisinin neden olduğu ağrı ile ilgili endişeler, tedaviyi ertelemenize neden olabilir. Ancak bu, sorunu daha da kötüleştirebilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, dişlerinizdeki delikleri tedavi etmek genellikle erken yapılırsa veya diş hekiminiz diş çürüğünün ilk belirtilerini tespit eder etmez daha az ağrılı ve daha ucuzdur.

Diş dolgusu yerleştirmenin acısı ve rahatsızlığı konusunda endişelenmeye devam ederseniz, tedaviden önce ve sonra ne bekleyeceğiniz konusunda kendinizi tanıyın:

Diş dolguları: Tedavi sırasında

Tedaviye başlamadan önce diş hekiminiz tedavi sırasında oluşabilecek ağrıyı en aza indirmek için birkaç adım atacaktır. Örneğin diş etlerinizi ve ağzınızın bir kısmını uyuşturmak için size lokal anestezi verebilir. Lokal anestezi sadece tedavi edilecek bölgeyi uyuşturur, bu da işlem sırasında hala uyanık kalacağınız ve diş hekiminizle etkileşime girebileceğiniz anlamına gelir. Lidokain, diş prosedürlerinde yaygın olarak kullanılan bir anesteziktir.

Anestezik, üç aşamada uygulanır. Diş hekiminiz ağzınızın içini bir parça pamuk veya hava ile nazikçe kurutacaktır. Daha sonra enjeksiyon bölgesine bir jel sürülür. Jel diş etlerini uyuşturur ve böylece lidokain enjeksiyonunun neden olduğu ağrıyı hafifletir. Öyle olsa bile, diş hekiminiz anestezi enjekte ettiğinde hafif bir acı hissedebilirsiniz. İlginç bir şekilde, iğne sokmaya neden olmuyor. Aksine, anestezinin aktif hale gelip diş etlerinizi ve ağzınızı uyuşturmaya başladığında yarattığı bir histir.

Tedavi bölgesi tamamen uyuşturulduktan sonra diş hekimi çalışırken hiçbir şey hissetmezsiniz.

Diş Kanal Tedavisi sayfasına gitmek için tıklayınız

Diş dolguları: İşlemden sonra

Diş hekiminiz dolguyu yerleştirdikten sonra anestezi geçerken ağzınızda bir karıncalanma hissi hissedebilirsiniz. Bazı insanlar da dolgu sonrasında dişlerinin hassas olduğunu fark ederler. Genellikle bu his birkaç gün sonra geçmelidir. Diş hekiminiz, bir restorasyon prosedürünün hemen ardından ağrıyı hafifletmek için size ağrı kesiciler verebilir. Bu durumda biraz gevşemeye çalışın ve tedavi edilen dişe çok fazla kuvvet veya baskı uygulamaktan kaçının.

Ağrı veya hassasiyet bir haftadan fazla geçtikten sonra azalmazsa, çok yüksek olmadığından ve ısırığınızın (tıkanma) doğru olduğundan emin olmak için dolgunun kontrol edilmesi gerekebilir.

Birden fazla dolgunuz varsa, ör. Örneğin, üst çenede bir dişin doldurulması ve alt çenedeki bir dişin doldurulması, ağızda bir tür elektrik çarpması olan galvanik şokla sonuçlanabilir. Bu, iki dolgu zıt metallerden yapılırsa meydana gelebilir.

Diş Dolguları: Diş Hekiminizi Ne Zaman Aramalısınız?

Dolgu, ağız sağlığınızı ve ağız boşluğunuzdaki hissi kötüleştirmemeli, iyileştirmelidir. Dolgu size acı verir mi? Tedaviden sonraki ilk birkaç gün biraz hassasiyet ve ağrı bekleseniz bile, durum bu olmamalıdır. Rahatsızlık hissi bir haftadan fazla devam ederse diş hekiminizi aramalısınız. Daha sonra dolguyu daha iyi hissettirecek şekilde ayarlayabilirler.

Tedaviden hemen sonra iyiyseniz, ancak haftalar, aylar ve hatta yıllar sonra ağrı veya rahatsızlık hissediyorsanız, diş hekiminize de başvurmalısınız. KZBV’ye göre diş dolguları sonsuza kadar dayanmaz . Bazı dolgu malzemeleri diğerlerinden daha uzun raf ömrüne sahiptir. Diş hekiminiz dişlerinize bakabilir ve dolgularınızın durumu hakkında sizi güvenle bilgilendirebilir.

Gelecekte tamamen diş dolgusu yapılmasını önlemek için, zayıflamış diş minesini onaran ve dişleri diş çürümesinden korumaya yardımcı olan florürlü diş macunu ile dişlerinizi günde iki kez fırçalayın.

Dudak Dolgusu sayfasına gitmek için tıklayınız