Diş Beyazlatma Tedavisi Nedir? Dikkat Edilmesi Gerekenler, Referanslı Kurumlar

En çok merak edilen diş beyazlatma ile ilgili ürünleri ve referanslı doktor ve diş polikliniklerini, dikkat etmeniz gereken şeylerle beraber sizin için derledik. Deneyimlerinizi yorumlarınızla paylaşabilirsiniz.

Fırçalama ve diş ipi kullanımı dişlerinizi parlak, beyaz ve sağlıklı tutmanın günlük yoludur. Yine de, gülümsemenizin ışıltısının eksik olduğunu veya eskisinden daha sarı olduğunu hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Amerikan Kozmetik Diş Hekimliği Akademisi insanlara gülüşleri hakkında en çok neyi geliştirmek istediklerini sorduğunda, en yaygın tepki daha beyaz dişlerdi. Amerikan Ortodontistler Derneği, hastaların yaklaşık% 90’ının diş beyazlatma istediğini de tespit etti.

 

Diş beyazlatmayı mı düşünüyorsunuz? Önce gerçekleri öğrenin. İşte süreç hakkında en sık sorulan sorulardan beşi.

Dişlerim Neden Renk Değiştirdi?

Zamanla, dişleriniz birkaç nedenden dolayı beyazdan çok parlak olmayanlara geçebilir:

Yiyecek ve içecek

Kahve, çay ve kırmızı şarap bazı önemli boyama suçlularıdır. Ortak ne yanları var? Dişinizin beyaz, dış kısmına (emaye) yapışan kromojenler adı verilen yoğun renk pigmentleri.

Tütün kullanımı

Tütünde bulunan iki kimyasal inatçı lekeler oluşturur: Katran ve nikotin. Katran doğal olarak karanlıktır. Nikotin oksijenle karışana kadar renksizdir. Daha sonra sarımsı, yüzey lekeleyen bir maddeye dönüşür.

Yaş

Dişlerinizin sert, beyaz dış kabuğunun altında (mine) dentin adı verilen daha yumuşak bir alandır. Zamanla, dış emaye tabakası fırçalama ile incelir ve sarımsı dentin daha fazla görünür.

İlaçlar

Diş kararması, bazı antihistaminiklerin, antipsikotiklerin ve yüksek tansiyon ilaçlarının yan etkisi olabilir. Dişleri oluşurken tetrasiklin ve doksisiklin gibi antibiyotiklere maruz kalan küçük çocuklar (rahimde veya bebek olarak), daha sonra yaşamda yetişkin dişlerinde renk değişikliği olabilir. Kemoterapi ve baş ve boyun radyasyonu da dişleri koyulaştırabilir.

 

Diş Beyazlatma Nasıl Bir İşlemdir?

Diş beyazlatma basit bir işlemdir. Beyazlatıcı ürünler iki diş ağartıcıdan birini (hidrojen peroksit veya karbamid peroksit) içerir. Bu ağartıcılar lekeleri daha küçük parçalara ayırır, bu da rengi daha az konsantre hale getirir ve dişlerinizi öncesinden daha parlak hale getirir.

Beyazlatma Tüm Dişlerde İşe Yarar mı?

Hayır, bu yüzden dişlerinizi beyazlatmaya karar vermeden önce diş hekiminizle konuşmanız önemlidir, çünkü beyazlatıcılar her türlü renk değişikliğini düzeltemeyebilir. Örneğin, sarı dişler muhtemelen iyi ağarır, kahverengi dişler ise tepki vermeyebilir ve gri tonlu dişler hiç ağarmayabilir. Beyazlatma köprüler, kaplamalar veya dolgular üzerinde çalışmaz. Diş renk değişikliğinize ilaçlar veya diş yaralanması neden olursa etkili olmaz.

 

Beyazlatma Seçeneklerim Nelerdir?

Başlamadan önce diş hekiminizle konuşmalısınız. Eğer bir adaysanız, parlaklığı gülümsemenize geri koymanın dört yolu vardır:

Leke Çıkaran Diş Macunları

Tüm diş macunları, dişleri ovan hafif aşındırıcıların etkisiyle yüzey lekelerinin temizlenmesine yardımcı olur. Bu diş macunları, dişleriniz için güvenli olan ve leke çıkarma etkinliği sağlayan ek parlatma maddelerine sahiptir. Ağartıcılardan farklı olarak, bu tip ADA-Kabul edilen ürünler dişlerin rengini değiştirmez, çünkü sadece yüzeydeki lekeleri çıkarabilirler.

Diş Hekimi ile Beyazlatma

Bu prosedüre sandalye başı ağartma denir ve genellikle sadece bir diş hekimi ziyareti gerektirir. Diş hekimi diş etlerine koruyucu bir jel veya diş etlerini korumak için kauçuk bir kalkan uygulayacaktır. Daha sonra dişlere ağartıcı uygulanır. Bu sayfada referanslı diş hekimlerini ve diş polikliniklerini bir süre sonra bulabilirsiniz.

Tezgah Üstü Beyazlatma Ürünleri

İnternetten veya yerel marketinizde, diş macunları veya dişlerinizi beyazlatarak beyazlayan şeritler gibi farklı seçenekler görebilirsiniz. Bu ürünlerdeki ağartma maddesinin konsantrasyonu diş hekiminizin ofiste kullanacağından daha düşüktür. Tezgah üstü bir ağartma seti kullanmayı düşünüyorsanız, diş hekiminizle seçenekleri tartışın ve ADA Kabul Mührü ile bir tane arayın.

Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Var mı?

Diş beyazlatıcı kullanan bazı kişilerde diş hassasiyeti görülebilir. Bu, beyazlatıcıdaki peroksit, emayeden yumuşak dentin tabakasına ulaştığında ve dişinizin sinirini tahriş ettiğinde olur. Çoğu durumda hassasiyet geçicidir. Tedaviyi erteleyebilir, sonra tekrar deneyebilirsiniz.

Beyazlatıcıların aşırı kullanımı da diş minesine veya diş etlerine zarar verebilir, bu nedenle talimatları izlediğinizden ve diş hekiminizle konuştuğunuzdan emin olun.