Çoçuklarda mide bulantısı nedenleri nelerdir?

Mide bulantısı nedenleri, çocuklarda 30 yaş üstü yetişkinlere oranla daha farklıdır. Uzmanların önemli açıklamaları.

Bulantı ve kusma çocuklarda geneldir ve sıklıkla normal olarak neden olduğu hafif, kısa süreli bir hastalıkta virüs enfektivitesi etkisi olmaktadır. Çocukların çoğunluğu iyileşse bile
mide bulantısı ve kusma devam edebilir. Bebeklerde tükürme (gastroözofageal reflü) ayrı ayrı kaplanır. Kusma, mide bulantısı, midedeki yanma gibi birkaç çocuğun şikayetçi olduğu rahatsızlıklar yiyecek ya da kirli hava üzerinden gerçekleşebilir.

Nedir?

Mide bulantısı, midede rahatsızlık hissi ve kusturabileceğiniz hisse neden olur. Bazen, ama her zaman değil, gerçek kusma eşlik eder. Birçok farklı durum, gastroenterit (genellikle “mide gribi” olarak bilinir), gıda zehirlenmesi, gastroözofageal reflü hastalığı, otonomik bozukluklar veya karın migrenleri de çocuklardaki bulantı ve kusmaya neden olabilir . Klişeleşmiş kusma sendromu olarak bilinen, klişeleşen kusma sendromu olarak bilinen bir duruma sahip olabilir.

Yerinde duramayan, her şey yemek isteyen çocuklarda mide bulantısı nedenleri

Ne kadar yaygındır?

Hemen hemen tüm çocuklar bir noktada bulantı ve kusma yaşarlar. Daha şiddetli, kronik kusma daha az yaygındır. Siklik kusma sendromu, okul çağındaki çocukların yaklaşık yüzde 2’sini etkiler.

Mide bulantısı nedenleri nelerdir?

Çocuklarda, bulantı çok yaygındır. Ancak sebep değişebilir. Çocuklarda midenin bulantısını başlıca şu nedenlere bağlayabiliriz:

  • Hareket hastalığı

Çocukların çoğu hareket rahatsızlığından muzdariptir. Seyahat ederken beynimiz gözlerimizden ve iç kulağımızın denge mekanizmasından karışık sinyaller alır. Bu karışıklık, mide bulantısı dahil bir dizi belirtiye yol açabilir. Hareket hastalıklarının diğer belirtileri arasında terleme, sarkma, baş ağrısı, vb. Sayılabilir. Arabada, trende, otobüste ve hatta uçakta seyahat ederken hareket rahatsızlığı oluşabilir.

  • Mide Gribi

Mide gribi çocuklarda da mide bulantısına neden olabilir. Bakteriler, virüsler ve parazitler mideye olumsuz etkilerde bulunabilir. Belirtileri mide bulantısı, kusma ve ishaldir.

  • Gıda alerjileri

Çocuğunuz bazı yiyeceklere alerjisi varsa, onu tüketirken mide bulantısı yaşayabilir.  En yaygın gıda alerjenleri yumurta, süt, yer fıstığı, kabuklu deniz ürünleri, soya, ağaç fındık, buğday ve balıktır. Yiyecek alerjisinden şüpheleniyorsanız, mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilere dikkat edin.

  • Kaygı

Kaygı çeken sadece yetişkinler değil! Çocuklardakinin aksine yetişkinlerdeki mide bulantısını daha fazla ciddiye almak gerekebilir. Çocuklardakinde olduğu gibi çevre etkenleri yetişkinler için daha az nedendir, bunun sebebi bağıklıklarının güçlü olmasıdır. Yeni bir okul yılı, cevapsız ev ödevi, yaklaşan bir oyun veya kırık bir kalp. Çocuğunuzun hayatında strese yol açabilecek çok şey var. Stres, çocuklarda mide bulantısının büyük bir nedenidir ve ciddi şekilde araştırılması gerekir. Mide bulantısında kaygı ve stresin etkisini görmezden gelmeyin!

  • Enfeksiyonlar ve Diğer Hastalıklar

Kulak enfeksiyonu, mevsim gribi, asit reflü ve ilaca verilen reaksiyonlar gibi birçok yaygın hastalık çocuklarda bulantı ve ateşe neden olabilir.

  • Aşırı yeme

Çocuklar yemek yemeyi sever. Ancak sokak yemeği tehlikeli olabilir! Yiyecek zehirlenmesine az pişmiş et, bulaşmış yiyecek vb. neden olabilir. Yiyecek zehirlenmesinin belirtileri bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı ve kramplardan oluşur