Çene estetiği

Çene, yüz estetiği denilince akla ilk gelen unsurlardan biridir. Çene estetiği, ameliyatı talepleri çok sıktır. “Galoş”, “kare” ve çıkıntılı bir çene, yüzün sert ve iddialı hatta acımasız görünmesine neden olabilirken, çene gerilemesi özgüven eksikliği olarak yorumlanabilir. Son olarak, kalınlaşmış bir çene veya çift çene tüm yüzü aşağıya çekecektir. Figürün geri kalanı tamamen zayıf kalsa bile aşırı kilolu olma şüphesini artırabilir.

Alt çene estetiği yüzün tamamının görünüşünü değiştirir.

KOZMETİK ÇENE AMELİYATI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Kozmetik çene ve / veya gıdı ameliyatı, bölgenin liposuction, yüz germe veya ilerletme osteotomisini içerebilir.

Çok ilerlemiş veya yeterince ilerlememiş çeneler için özel estetik cerrahi, ilerleme veya retraksiyon genioplasti (çene implantı ile veya olmadan) olarak adlandırılır.

Profiloplasti, yani alın, burun ve çeneyi kapsayan tüm profilin estetik ameliyatı da size önerilebilir. Genellikle profiloplasti, rinoplasti (burnun kozmetik cerrahisi) ve genioplasti (çenenin kozmetik cerrahisi) birleştirir.

Endişeleriniz ne olursa olsun, çenenin konturlarını ve hacmini değiştirmenize ve böylece yüze uyum sağlamanıza olanak tanıyan çözümler vardır.

KOZMETİK ÇENE AMELİYATI ENDİKASYONLARI

Hastalar, biraz fazla ilerlemiş veya beğenmeyecekleri kadar geri çekilmiş bir çene için veya hatta çift çeneyi düzeltmek için başvururlar. Ancak cerrah, başka bir isteği karşılamak için çene ameliyatı önerebilir.

Nitekim yüzün uyumu büyük ölçüde çeneye bağlıdır. Bu nedenle, yüzün geri kalanına kıyasla mükemmel bir dengede görünmek için çok büyük olarak algılanan bir burun için, uzaklaşan bir çeneyi çok hafifçe hareket ettirmek yeterli olacaktır. Burun estetiği açısından da düzgün çeneye sahip olmak önemlidir.

  • Alt çene estetiği
  • Üst çene estetiği
  • Kare çene estetiği
  • Uzun çene estetiği

Aynı şekilde, gıdı çenesini tedavi ederek, yüzün geri kalanına incelik ve gençlik görünümünü geri kazandırabiliriz.

ÇENENİN KONUMLANDIRILMASINDA ÇENENİN ROLÜ

Çıkıntılı bir çene veya tam tersine çok fazla silinmesi, alt çenenin üst çeneye göre kötü konumlanmasının işareti olabilir. Çeneler yanlış hizalandığında, sorun artık sadece kozmetik değildir. Dişlerin gevşemesine yol açabileceği gibi konuşma, yemek yeme veya nefes almada işlevsel zorluklara da yol açabilir.

Bu sorunlar, büyüme sürdüğü müddetçe ortodonti ile tedavi edilebilir. Sadece çene ameliyatından daha ağır olan çene ameliyatı ile tedavi edilebilecekleri de olabilir.

GIDI ÇENESİNİN ESTETİK AMELİYATI

Zamanla veya önemli ölçüde kilo alımı durumunda, çift çene oluşabilir. Çift çeneyi kaybetmek çok zordur. Bir spor veya zayıflama diyetinin özenli uygulamasına rağmen genellikle devam eder. Çene ve boyun, çok ince olan cildin kilo aldıktan sonra rahatlıkla gevşediği bir bölgedir. Ayrıca kas inşa etmenin özellikle zor olduğu ve kasların yaşamın erken dönemlerinde tonunu kaybettiği bir alandır.

Cilt ve kaslar hala genç ve tondaysa, liposuction çenenin kıvrımını yeniden şekillendirmek için yeterli olabilir. Ancak vakaların çoğunda, çift çene tedavisi, tatmin edici ve kalıcı bir sonuç elde etmek için birkaç cerrahi prosedürün bir kombinasyonunu gerektirir.