Burun estetiği: Neden yapılır, riskleri nelerdir?

Burun kadınlar üzerinde cerrahi estetiği açısından önem arz eder. Birçok kadın ve erkek ameliyat işlemlerini araştırırken, burun üzerinden cerrahi işlemleri neden yapılır ve riskleri nelerdir, sorusuna uzmanlardan önemli açıklamalar…

Neden bu işlem yapılır?

Burnun estetik görünümünü iyileştirmek için yapılır. Amaç, yüzün geri kalanıyla uyumlu bir şekil meydana getirmek içindir. Sağlık açısından ise, hava yolunun tıkanmasını hafifletmek, rahatlatmak engelsiz nefes almayı sağlayan bir hava geçişi oluşturmak için yapılır. Çoğu durumda burnun kozmetik (burundaki görünümü iyileştirme) ve işlevsel (burun hava yolunu iyileştirme) yönleri aynı prosedürde ele alınmaktadır.

Cerrahi işlem için yapılması sebepler nelerdir?

 • Burnun travma nedeniyle kırılması veya yaralanması
 • Organın çarpık olması
 • Burun sırtında kambur olması
 • Burun sırtında girinti olması
 • Organın çok kısa veya çok uzun olması
 • Organın çok kalın veya çok dar olması
Burun estetiğinin güzellik açısından önem arz ettiği gibi sağlık açısından da bir takım sorunlar meydana getirdiği uzmanlar tarafından dile getirildi.

Burun Estetiği Yaptırmanın Riskleri nelerdir?

Tüm ameliyatlar enfeksiyon, kanama veya anesteziye kötü tepki de dahil olmak üzere bazı riskler taşır.

 • solunum güçlüğü
 • burun kanaması
 • uyuşuk bir burun
 • asimetrik bir burun
 • yara izleri

Bazen hastalar ameliyatlarından memnun kalmazlar. İkinci bir ameliyat istiyorsanız, tekrar çalıştırmadan önce burnunuz tamamen iyileşene kadar beklemelisiniz. Bu bir yıl sürebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası fotoğraflar

Burun estetiğine dair ameliyat öncesi ve sonrasına dair fotoğrafları görmek için tıklayınız

25 yaş üstü kadınların en çok arzuladığı burun estetiği, sağlığa ne kadar etkisi var? Gerek ameliyat gerek görsel olarak ne tür sıkıntıların olacağı cerrahi uzmanlar tarafından açıklandı.

Bilinmesi gerekenler

Cerrahi işlem için iyi bir aday olup olmadığınızı tartışmak için önce cerrahınızla görüşmelisiniz. Ameliyatı neden istediğinizi ve neyle başaracağınızı umduğunuzdan bahsedeceksiniz.

Cerrahınız tıbbi geçmişinizi inceleyecek ve mevcut ilaçlar ve tıbbi durumlar hakkında size bilgi verecektir. Aşırı kanamaya neden olan bir hemofili hastalığınız varsa, cerrahınız muhtemelen herhangi bir elektif cerrahiye karşı tavsiyede bulunur.

Cerrahınız, hangi tür değişikliklerin yapılabileceğini belirlemek için burnunuzun içindeki ve dışındaki cilde yakından bakarak, fiziksel bir muayene yapacak. Cerrahınız kan testleri veya başka laboratuar testleri isteyebilir.

Cerrahınız ayrıca herhangi bir ek ameliyatın aynı anda yapılması gerekip gerekmediğini de dikkate alacaktır. Örneğin, bazı insanlar çene büyütme, çenenizi daha iyi tanımlamak için bir prosedür, rinoplasti ile aynı zamanda alırlar.

Bu danışma ayrıca burnunuzu çeşitli açılardan çekmeyi de içerir. Bu atışlar, ameliyatın uzun vadeli sonuçlarını değerlendirmek için kullanılacak ve ameliyat sırasında atıfta bulunabilecek.

Ameliyatınızın masraflarını anladığınızdan emin olun. Burun estetiğiniz kozmetik nedenlerden kaynaklanıyorsa, sigorta kapsamına girme olasılığı çok düşüktür.

Ameliyattan iki hafta önce ve iki hafta sonra ibuprofen veya aspirin içeren ağrı kesicilerden kaçınmalısınız. Bu ilaçlar kanın pıhtılaşma sürecini yavaşlatır ve daha fazla kanamanızı sağlayabilir. Cerrahınıza hangi ilaçları ve takviyeleri aldığınızı haber verin, böylece size devam edip etmeme konusunda tavsiyede bulunabilirler.

Sigara iyileşme sürecini yavaşlattığı için sigara içenler iyileşme konusunda daha fazla zorluk çekmektedir. Nikotin kan damarlarınızı daraltır, böylece daha az oksijen ve kanın dokulara iyileşmesi sağlanır. Ameliyattan önce ve sonra sigarayı bırakmak iyileşme sürecine yardımcı olabilir.