Beyin tümörü evreleri

Beyindeki farklı hücrelerden kaynaklanan birçok farklı beyin tümörü türü vardır: uzman literatüründe 150’ye kadar farklı varyant bilinmektedir. Beyin tümörü bazen iyi huylu, bazen kötü huyludur. Bununla birlikte, hepsinin ortak noktası, boyut olarak artan bir beyin tümörünün sağlıklı beyin dokusunun yerini alması veya bunlara zarar vermesidir – ve bu nedenle çok çeşitli, genellikle çok ciddi semptomlara neden olabilir. Bazı beyin tümörleri özellikle agresiftir, hızlı büyür ve olumsuz bir prognoza sahiptir.

İyi huylu mu yoksa kötü huylu mu? Beyin tümörlerinin sınıflandırılması

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), beyin tümörlerini saldırganlıklarına, büyüme hızlarına ve seyrine bağlı olarak dört sınıfa ayırır:

 • Derece 1 : Beyin tümörü iyi huyludur ve yavaş büyür.
 • Derece 2 : beyin tümörü hala iyi huyludur, ancak nüks etme eğilimindedir (nüks, nüks); kötü huylu bir tümöre geçiş mümkündür.
 • Derece 3 : Beyin tümörü zaten kötü huyludur, ancak yavaş büyür.
 • Derece 4 : Beyin tümörü çok kötü huylu ve agresiftir, hızla büyür.

Bu Dünya Sağlık Örgütü sınıflandırması, beyin tümörlerinin tedavi seçimi, terapötik başarısı, seyri ve prognozu için çok önemlidir.

Hücre tipine göre beyin tümörü türleri

Beyin tümörünün geliştiği hücre tipi de önemli bir rol oynar. En yaygın beyin tümörü türlerine genel bir bakış .

Çoğu beyin tümörü, merkezi sinir sistemindeki glial hücreler adı verilen destekleyici hücrelerden başlar. Bu beyin tümörleri için genel terim gliomlardır . Tüm beyin tümörlerinin yaklaşık yüzde 40’ını oluştururlar. Bu tür beyin tümörleri örneğin şunları içerir:

 • Glioblastomlar özellikle kötü huylu ve agresiftir ve bu nedenle WHO 4. derece ile uyumludur . Glioblastomlar yaklaşık yüzde 50 ile en yaygın gliomlardır.
 • Astrositomlar : Glioblastomalar gibi, astrositler denilen değiştirilmiş hücrelerden kaynaklanırlar. Doktorlar diffüz astrositom, anaplastik astrositom veya pilikistik astrositom arasında ayrım yaparlar. Tüm gliomaların yaklaşık yüzde 30’u astrositomdur.
 • Oligodendrogliomalar, oligodendrositlerden gelişir ve farklı WHO derecelerinde gelir. Yaklaşık yüzde sekizde daha az yaygındırlar.
 • Ependimomlar : Beyin odasının duvarından (kaplama dokusundan) gelişirler. Farklı WHO notları mümkündür. Gliomaların yaklaşık yüzde altısı ependimomlardır.

Doktorlar ayrıca aşağıdaki beyin tümörü türlerini de ayırt eder:

 • Meningiomlar : Bunlar meninks ve omurilik zarlarının (meninksler) tümörlerini içerir. Bu tip beyin tümörü genellikle iyi huyludur (WHO derece 1) ve yavaş büyür. Ancak WHO 2. ve 3. sınıflar da ortaya çıkıyor. Doktorlar genellikle meningiomları başka bir muayene sırasında tesadüfen bulurlar.
 • Medulloblastoma gibi embriyonik tümörler: Özellikle çocuklarda yaygındır ve serebellumu etkiler. Çocuk beynindeki olgunlaşmamış hücrelerden kaynaklanır. Erkekler kızlardan biraz daha sık etkilenir. Medulloblastoma kötü huyludur (4. derece).
 • Kraniyal sinir tümörleri : Bunlar arasında örneğin schwannomalar (= nörinomlar, iyi huylu tümörler, çoğunlukla WHO derece 1) ve nörofibromlar bulunur. Beyindeki kan damarlarından kaynaklanan beyin tümörleri daha az yaygındır.

Tam anlamıyla bunlara ait olmayan bazı beyin tümörü türleri de vardır:

 • Adenomlar : Beyin tümörleri beyindeki bezlerden de başlayabilir. Hipofiz adenomu gibi genellikle iyi huyludurlar. Yine de şiddetli semptomlara neden olabilirler ve genellikle tedavi edilmeleri zordur.
 • CNS lenfomaları ve CNS sarkomları : Doktorlar bunları özel lenfoma kanseri (lenfoma) ve yumuşak doku kanseri (sarkom) formları olarak anlar. Merkezi sinir sistemi dahil vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilirler.

Beyin metastazları beyin tümörlerinden ayırt edilmelidir . Burada orijinal tümör başka bir organdadır, örneğin memede veya bağırsakta. Oradan kanser hücrelerini kan dolaşımı yoluyla beyne gönderir. Beyin metastazları, meme , akciğer ve kolon kanseri gibi bazı kanser türlerinde ortaya çıkar .

Beyin Tümörü sayfasına gitmek için tıklayınız