Bel Fıtığı Nedir? Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

20 yaştan sonra oturma eğilimlerine ağrısı hissedilen bel fıtığı, 21. yy’ın en çok görülen hastalıkların başında yer alır. Ağrılı bel fıtığının genel olarak vücuda tam etkisi olmazken, sırtta şiddetli ağrıya neden olur. Omurganın bel kısmı beş omur ve omurlar arası diskten oluşur. Bu bölge en fazla ağırlık taşıyan yer olarak bilinir.

Fıtığa dair merak edilenler

Bel omurları ise omuriliği hasardan korur. Bel fıtığı, omurlar arasındaki kıkırdağın yer değiştirmesi ve yırtılması, kuvvetli kuvvet (ağır kaldırma, aynı pozisyonda uzun süre tutma, zorlanma, düşme, aşırı kilolu olma ve çok fazla doğum) sonucu omurilikten çıkan sinirleri sıkıştırarak oluşur. Hamilelikte yaşanılan bel fıtığı ayrı bir başlıkta ele alınacaktır.

Bel fıtığı doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Hastalıkta kronik sıkıntıya sebep olan bel fıtığı nedenleri nelerdir?

Yetişkin insanların en az %90’ı hayatlarında en az bir kere bel ağırısı yaşamış oluyorlar. Bel problemleri yaşayan hastaların aklına ilk fıtık ihtimali geliyor. Diskin dış kısmındaki halka zayıfladığında veya yırtıldığında fıtıklaşma meydana gelir. Aşağıdakiler dahil belli faktörler diskin zayıflamasına neden olabilir. Bunlar;

 • Yaşlanma ve dejenerasyon
 • Obezite
 • Ağır kaldırmadan kaynaklanan ani stres
 • Belin yanlış kullanılması
 • Bel bağlarının yıpranması

En çok görülen Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

En çok görülen Bel fıtığı genellikle en belirgin şekilde kendini kalçalara, bacaklara ve ayaklara yayılan ağrı olarak gösterir. Bununla birlikte, aşağıdaki belirtiler fıtıklaşmış bir diskten de kaynaklanabilir. Ağrısız bel fıtığı da aynı nedenlerle oluşabilir.

 • Bel-bacak ağrıları
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Hareket ederken zorlanma
 • iktidarsızlık
 • Bel bölgesi ağrısı
 • Bacak ağrısı
 • Hızlı yorgunluk
 • Belde eğrilik
 • İnkontinans
 • Denge kaybı
 • Bel desteği olmadan oturma ve yürümede zorluk
 • Kilo. Kilolu insanların bir çoğu bel fıtığından muzdariptir.

Doktor tarafından bel fıtığı teşhisi nasıl konur?

Hastalarda yaşanılan bel fıtığı teşhisi konmadan önce doktor tarafından hastanın tıbbi geçmişi alınır ve fizik muayene yapılır. Hastanın kas reflekslerini ve gücünü test etmek için nörolojik bir muayene yapabilir.

Bel Fıtığı ayağa vurur mu?

Birçok hasta “hapşırdıktan sonra kolumda ağrı oluşuyor”, bu ağrının sebebi bel fıtığına olabilir mi, sorusuna uzmanlardan “mr” açıklaması geldi. Uzmanlar, Mr’a göre kol ağrısının beyin omuriliğe etkisi olup olmayacağı gözlemlenebilir, açıklamasında bulundu.

Hastada bel ve bacak ağrısı mevcut olup, muayenede güç kaybı, his kaybı yoksa öncelikle yatak istirahati ve ilaç tedavisi verilir.

Bazen orta hattan omurilik kanalına doğru uzanarak sinirleri sıkıştıran büyük bel fıtıklarında beldeki ağrının yanında idrar ve büyük abdestini tutamama da görülebilir.

Fizik muayeneden sonra, omuriliğin veya sinirlerin sıkışmasının fıtıklardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için kullanıIan en önemli bilinen yöntem MR’dır. CT veya CT taraması gibi yüksek çözünürlüklü teşhis ekipmanı kullanılır. Ayrıca EMG cihazı (elektromiyogram) fıtıktan hastanın hangi sinir köklerinin veya köklerinin etkilendiğini belirler.

Açık Bel fıtığı ameliyatı nasıl yapılır?

Bel fıtığı ameliyatının amacı, sinirlere baskı yaparak, ağrı ve güç kaybı gibi rahatsızlıklara neden olarak bel fıtığında da ona neden olan diskin tahriş olmasını önlemektir. Bel fıtığı ameliyatında en yaygın yöntem diskektomi veya parsiyel diskektomidir. Bu yöntem fıtıklaşmış diskin bir kısmını çıkarmak için kullanılır. Bel kaymasında da benzer bir yöntem kullanılabilir.

Diskin tamamen görülebilmesi için, diskin arkasındaki lamina adı verilen kemik oluşumunun küçük bir kısmının çıkarılması gerekebilir. Kemik çıkarma mümkün olduğunca küçük tutulduğunda buna hemilaminotomi denir. Daha sık yapılırsa hemilominektomi denir.

Daha sonra özel tutucular yardımı ile fıtıklaşan disk çıkarılır. Diskin sinire baskı yapan kısmı çıkarıldıktan sonra sinirdeki iritasyon kısa sürede ortadan kalkar ve tam iyileşme sağlanabilir. Günümüzde bu prosedür genellikle bir endoskop veya mikroskop kullanılarak küçük cerrahi kesilerle gerçekleştirilebilir.

Diskektomi lokal, spinal veya genel anestezi altında yapılabilir. Hasta ameliyat masasına yüzü aşağı bakacak şekilde yerleştirilir ve hastaya çömelme pozisyonuna benzer bir pozisyon verilir. Fıtıklaşan diskin üzerine ciltte küçük bir kesi yapılır. Daha sonra omurgadaki kaslar kemikten ayrılarak kenara çekilir. Cerrahın sıkışan siniri görebilmesi için az miktarda kemik çıkarılabilir.

Sinire baskı yapılmadan bel fıtığı ve diğer yırtık parçalar çıkarılır. Sinirin basınca maruz kalmamasını sağlamak için mevcut olabilecek herhangi bir kemik sporu (osteofit) da çıkarılır. Bu işlemle genellikle çok az kanama olur.

Düzenli bel ve karın egzersizleri yapmak bel ve kasık fıtığına iyi gelmektedir. Özellikle ameliyattan sonra bel egzersizi yapmak çok önemlidir.

Boyun fıtığı ve kasık fıtıkları konusu yakında yazılacaktır.

Bel fıtığı ağrısına ne iyi gelir?