Bel Fıtığı Nedir? Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığı, 30 ve 50 yaş arasındaki kişilerde en sık ortaya çıkan hastalıktır. Bel fıtığının genel olarak vücuda tam etkisi olmazken, sırtta şiddetli ağrıya neden olur. Omurganın bel kısmı beş omur ve omurlar arası diskten oluşur. Bu bölge en fazla ağırlık taşıyan yer olarak bilinir.

Omurlar ise omuriliği hasardan korur. Bel fıtığı, omurlar arasındaki kıkırdağın yer değiştirmesi ve yırtılması, kuvvetli kuvvet (ağır kaldırma, aynı pozisyonda uzun süre tutma, zorlanma, düşme, aşırı kilolu olma ve çok fazla doğum) sonucu omurilikten çıkan sinirleri sıkıştırarak oluşur.

Bel fıtığında doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Bel fıtığına ne sebep olur?

Diskin dış kısmındaki halka zayıfladığında veya yırtıldığında fıtıklaşma meydana gelir. Aşağıdakiler dahil çeşitli faktörler diskin zayıflamasına neden olabilir. Bunlar;

 • Yaşlanma ve dejenerasyon
 • Obezite
 • Ağır kaldırmadan kaynaklanan ani stres

Bel fıtığının belirtileri nelerdir?

Bel fıtığı genellikle kendini kalçalara, bacaklara ve ayaklara yayılan ağrı olarak gösterir. Bununla birlikte, aşağıdaki belirtiler fıtıklaşmış bir diskten de kaynaklanabilir.

 • Bacaklarda veya ayaklarda karıncalanma veya uyuşma
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Hareket ederken zorlanma
 • iktidarsızlık
 • Bel ağrısı
 • Bacak ağrısı
 • Hızlı yorgunluk
 • İnkontinans
 • Denge kaybı
 • Oturma ve yürümede zorluk

Bel fıtığı teşhisi: Yöntemleri

Bel fıtığı teşhisi konmadan önce doktor tarafından hastanın tıbbi geçmişi alınır ve fizik muayene yapılır. Hastanın kas reflekslerini ve gücünü test etmek için nörolojik bir muayene yapabilir.

Bel Fıtığı ayağa vurur mu?

Birçok hasta “hapşırdıktan sonra kolumda ağrı oluşuyor”, bu ağrının sebebi bel fıtığına olabilir mi, sorusuna uzmanlardan “mr” açıklaması geldi. Uzmanlar, Mr’a göre kol ağrısının beyin omuriliğe etkisi olup olmayacağı gözlemlenebilir, açıklamasında bulundu.

Fizik muayeneden sonra, omuriliğin veya sinirlerin sıkışmasının fıtıklardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için kullanıIan en önemli bilinen yöntem MR’dır. CT veya CT taraması gibi yüksek çözünürlüklü teşhis ekipmanı kullanılır. Ayrıca EMG cihazı (elektromiyogram) fıtıktan hastanın hangi sinir köklerinin veya köklerinin etkilendiğini belirler.

Bel fıtığı ameliyatı

Bel fıtığı ameliyatının amacı, sinirlere baskı yaparak, ağrı ve güç kaybı gibi rahatsızlıklara neden olarak bel fıtığı olan diskin tahriş olmasını önlemektir. Bel fıtığı ameliyatında en yaygın yöntem diskektomi veya parsiyel diskektomidir. Bu yöntem fıtıklaşmış diskin bir kısmını çıkarmak için kullanılır.

Diskin tamamen görülebilmesi için, diskin arkasındaki lamina adı verilen kemik oluşumunun küçük bir kısmının çıkarılması gerekebilir. Kemik çıkarma mümkün olduğunca küçük tutulduğunda buna hemilaminotomi denir. Daha sık yapılırsa hemilominektomi denir.

Daha sonra özel tutucular yardımı ile fıtıklaşan disk çıkarılır. Diskin sinire baskı yapan kısmı çıkarıldıktan sonra sinirdeki iritasyon kısa sürede ortadan kalkar ve tam iyileşme sağlanabilir. Günümüzde bu prosedür genellikle bir endoskop veya mikroskop kullanılarak küçük cerrahi kesilerle gerçekleştirilebilir.

Diskektomi lokal, spinal veya genel anestezi altında yapılabilir. Hasta ameliyat masasına yüzü aşağı bakacak şekilde yerleştirilir ve hastaya çömelme pozisyonuna benzer bir pozisyon verilir. Fıtıklaşan diskin üzerine ciltte küçük bir kesi yapılır. Daha sonra omurgadaki kaslar kemikten ayrılarak kenara çekilir. Cerrahın sıkışan siniri görebilmesi için az miktarda kemik çıkarılabilir.

Sinire baskı yapılmadan bel fıtığı ve diğer yırtık parçalar çıkarılır. Sinirin basınca maruz kalmamasını sağlamak için mevcut olabilecek herhangi bir kemik sporu (osteofit) da çıkarılır. Bu işlemle genellikle çok az kanama olur.