Bel fıtığı: Doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Günümüzün yaygın hastalıklardan biri olan “bel fıtığı” birçok insanda görülmektedir. Özellikle gün içerisinde koltukta oturan insanlarda görülen bel fıtığına dair bir takım iddialar ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar en çok bilinen 5 iddiaya cevap veriyor.

Diskler yerinden kayıyor! Kayıyor mu gerçekten?

Diskler, çok dayanıklı destek sistemleri ile güçlendirilmiş çok güçlü yapılardır. Bu destek sistemleri, diskin esnek ve güçlü kaplamasıyla birlikte “diski kaydırmayı” neredeyse imkansız kılan kalın sert bağları içerir. Böylesine dramatik bir yer değiştirmenin meydana gelmesi için disklerimize bağlı çok fazla yapı var.

Ancak diskler, özellikle de dış yüzeyi tahriş olabilir. Diskler ayrıca yer yer şişebilir. Çoğu zaman bu şişkinlikler ve tahrişler kendiliğinden iyileşir. Diğer zamanlarda ağrı, uyuşma, karıncalanma vb. Hissinde rol oynayabilirler. Bu koşullar, Sağlık Kaynağındaki klinisyenlerin her gün tedavi ettiği bir durumdur.

MR sonuçları: Gerçekten MR sonuçları her şeyi gösteriyor mu?

İster inanın ister inanmayın, MRG’ler acil durumlarda çok önemli bir rol oynarken, sırt ağrısının nedenini belirlemede en iyi işi yapmazlar. Yaşları 20 ile 80 arasında olan 1.200’den fazla ağrısız sağlıklı yetişkin üzerinde yapılan 2014 araştırması, disk değişiklikleri ve zaman içindeki diğer dejeneratif değişikliklerin ilişkisini incelemek için MRI ve BT taramalarına tabi tutuldu. Çalışma, disk dejenerasyonu, disk çıkıntısı, disk çıkıntısı, faset dejenerasyonu ve spondilolizasyon gibi şeylerin yaşlandıkça tüm bireylerde gerçekleştiğini ortaya koydu. Ağrı semptomları ile mutlaka ilişkili değildir.

Bir MRI bir miktar disk hasarı gösterse bile, bu ameliyatın gerekli olduğu anlamına gelmez

Sabit kalırsam ağrım azalır. Yok artık!

Hareket etmeye devam etmek sırtınız için sağlıklıdır! Sağlık Kaynağındaki klinisyenler, sırtınızı hareket ettirmekten korkmanıza gerek kalmaması için vücudunuzun sert kısımlarını tekrar hareket ettirme konusunda yeteneklidir. Vücudunuza Mekanik (işler nasıl hareket ediyor), Nöromüsküler Etkileşim (kaslarınız ne kadar verimli çalışıyor) ve Motor Kontrol (yapmak istediğiniz şeyi yapmaya geri dönebilmeniz için vücudunuzu koordine etme) merceğinden bakıyoruz. Bu, tamamen iyileşmenize yardımcı olmak için uygulamalı bakım, eğitim, hareket yeniden eğitimi ve kişiye özel egzersizler içerir.

Bel fıtığım var: Artık spor yok, eski hayat yok!

Hastalarımızın çoğu işe geri dönemeyeceklerinden, çocukları / torunlarıyla oynayamayacaklarından, spor yapmaya geri dönemeyeceklerinden ya da sadece sırtlarını kullanamayacaklarından korkuyorlardı. Ayrıca ne kadar iyi uyuduğunuzu da etkileyebilir. Çoğu durumda, ruh halinizi ve hayatınızdaki diğer önemli insanlarla nasıl etkileşim kurduğunuzu bile etkileyebilir.

İyi haber şu ki, uygun özen ve dikkatle, bu endişelerin çoğu giderilebilir. Doğru tedavi, sabır ve eğitim gerektirir. Hastalarımızın her biri, mevcut en iyi tedavileri sağlamak için kişiye özel tedavilerin yanı sıra nasıl daha iyi olacağına ve daha iyi kalacağına dair eğitim alır.

Ameliyat yoksa fıtık geçmez!

Çoğu durumda, verimli tedavilerle, hastalarımızın çoğu gereksiz ameliyatlardan kaçınmayı başardı.

Aslında, burada disk hasarının kendiliğinden iyileşebileceğini ve disk hasarının konservatif bakımla tamamen çözülebileceğini gösteren bir çalışma var. Disk sekestrasyonu için% 96, disk ekstrüzyonu için% 70, disk çıkıntısı için% 41 ve disk şişkinliği için% 13 oranında spontan gerileme meydana geldi. Tam herniasyon, sekestre edilmiş disklerin% 43’ünde ve ekstrüde edilmiş disklerde% 15’inde çözüldü.

Oranlar sizin tarafınızda. Eğer olmanın dönmek böylece uygun muhafazakar bakımla, siz de ağrı ve sancıları telafi edebilir sizi.

Bel Fıtığı sayfasına gitmek için resme tıklayınız