Bel Fıtığı ayağa vurur mu?

Bel rahatsızlıkları, genellikle bacak ağrısı ( siyatik ) ile ilişkili olarak ayak ağrısına neden olan bir dizi semptomu tetikleyebilir. Alt sırt koşullarının ayaktaki ağrının kaynağı olabileceğini anlamak için insan vücudundaki en büyük tek sinir olan siyatik sinir hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.

 

Siyatik Sinir ve Ayak Ağrısı

Omurganın alt kısmında birleşen beş sinirden oluşan siyatik sinir, her bir bacağın arkasından ayak parmaklarına kadar uzanır ve omuriliği bacak ve ayaktaki birçok kas ile birleştirir. Siyatik sinir, siyatik siniri oluşturmak için bir araya gelen sinir köklerini sıkıştıran veya sıkıştıran bel problemi gibi herhangi bir şekilde bozulduğunda, genellikle siyatik olarak bilinen bir dizi semptom bacak ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir ve Sırt ağrısının aksine ayak ağrısı.

Ayak Ağrısına Neden Olabilecek Bel Koşulları

Aşağıdaki bel rahatsızlıkları siyatiği tetikleyebilir ve bu da bacakta ve ayakta ağrıya neden olabilir:

  • Fıtıklaşmış Lomber Disk . Fıtıklaşmış bir disk, bir diskin iç çekirdeği dış çekirdeğini ittiğinde veya dışarı sızdığında oluşur. Bu süreç, ağrıyı siyatik sinirden bacak ve ayağa yayabilen sinir kökü üzerinde baskıya neden olur, semptomlar değişen ve fıtıklaşan diskin konumuna bağlı olarak değişir.

İlgili ayak ağrısı tedavileri ameliyatsız olma eğilimindedir, ancak diskin bir kısmını çıkarmak, sinir üzerindeki baskıyı hafifletmek ve ayaktaki yönlendirilen ağrıyı yatıştırmak için mikrodiskektomi adı verilen bir sırt ameliyatı gerektirebilir. Bel fıtığından kaynaklı olarak ağrı ayağa vurur mu, sorusuna uzmanlar “vurur” açıklaması yapıyor.

Bel Fıtığı ile ilgili haberler

Bel Fıtığı sayfasına gitmek için resme tıklayınız