Bel fıtığı ağrısına ne iyi gelir?

Bel Fıtığı, lifli halkası aracılığıyla bir diskin jelatinimsi çekirdeğinde bir dönüm noktasıdır. Sonuç olarak, sinirlere baskı yapabilir ve ağrıya neden olabilir.

Omurlar ise omuriliği hasardan korur. Bel fıtığı, omurlar arasındaki kıkırdak kayarak yırtılarak, aşırı kuvvet (ağır kaldırma, aynı pozisyonda uzun süre tutma, zorlanma, düşme, fazla kilolu olma) sonucu omurilikten çıkan sinirleri sıkıştırarak oluşur. ve çok fazla doğum).

Bel fıtığına ne sebep olur?

Omurlararası diskin dış kısmındaki halka zayıfladığında veya yırtıldığında bir fıtıklaşma meydana gelir. Aşağıdakiler dahil çeşitli faktörler diskin zayıflamasına neden olabilir. Bu;

  • Yaşlanma ve dejenerasyon
  • Obezite
  • Ağır kaldırmadan kaynaklanan ani stres

Bel fıtığı teşhis yöntemleri

Disk fıtığı teşhisi konmadan önce doktor tarafından hastanın tıbbi öyküsü alınır ve fizik muayene yapılır. Hastanın kas reflekslerini ve gücünü test etmek için nörolojik bir muayene yapabilir.

Fizik muayeneden sonra, fıtıkların neden olduğu omurilik veya sinirlerin sıkışmasını tespit etmek için X-ışını, MRI, CT veya CT taraması gibi yüksek çözünürlüklü teşhis ekipmanı kullanılır. Ayrıca EMG cihazı (elektromiyogram) hastanın hangi sinir köklerinin veya köklerinin fıtıktan etkilendiğini belirler.

Bel Fıtığı ağrısına ne iyi gelir?

  • Bel fıtığı teşhisi konan bir hasta için doktor, kısa dinlenme süreleri, ağrı tahrişini azaltmak için anti-enflamatuar ilaçlar, ağrıyı kontrol etmek için ağrı kesiciler, fizik tedavi, egzersiz veya epidural steroid enjeksiyonları gibi tedaviler önerebilir.
  • Dinlenmeniz tavsiye ediliyorsa, doktorunuza ne kadar süreyle yatak istirahati yapmanız gerektiğini sorun. Çünkü gereğinden fazla yatak istirahati eklem sertliğine, kas güçsüzlüğüne neden olabilir ve ağrınızı hafifletecek hareketler yapmanızı zorlaştırabilir.
  • Bu nedenle bel ağrılarında 2 günden, bel fıtıklarında ise 1 haftadan fazla istirahat önerilmemektedir. Ek olarak, sert bir yatakta veya yerde yatmanın fıtık ve ağrı tedavisinde kanıtlanmış bir etkinliği yoktur. Öte yandan bel fıtığı tedavisi görürken, çalışmaya devam edip edemeyeceğinizi doktorunuza sormalısınız.
  • Bel fıtığınız ilerlememişse ve daha fazla çalışmanız erteleniyorsa, bir hemşire veya fizyoterapist, belinize aşırı yüklenmeden günlük aktivitelerinizi nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda size bilgi vermelidir.
  • Bel fıtıklarının ameliyatsız tedavisinde amaç, fıtıklaşmış disklerin neden olduğu sinir tahrişini azaltmak ve hastanın genel durumunu koruyarak omurganın genel işlevselliğini iyileştirmektir.