Baş ağrısı nedenleri nelerdir? Nasıl geçer?

Baş ağrısı, ateş, boyun tutulması, kafa karışıklığı, halsizlik, çift görme gibi hastalıklara neden olur. Baş ağrısı, boyundan kaynaklanan hastalıktır.

Baş ağrısı sınıflandırması: Herkesin farklı ağrıları vardır

2013 yılında, Uluslararası Baş Ağrısı Derneği, baş ağrısı için en son sınıflandırma sistemini yayınladı. Çünkü birçok insan baş ağrısı çekiyor ve bazen tedavi zor olduğu için, yeni sınıflandırma sisteminin sağlık uzmanlarının bir hastanın sahip olduğu baş ağrısı türüne göre daha spesifik bir tanı koymasına yardımcı olacağı ve daha iyi ve daha etkili olabileceği umuldu. tedavi seçenekleri. Peki sınıflandırmalar nelerdir:

 1. Birincil baş ağrıları
 2. İkincil baş ağrısı
 3. Kranial nevralji, yüz ağrısı ve diğer baş ağrıları

Birincil baş ağrıları nelerdir?

Birincil baş ağrıları arasında migren, gerginlik ve küme baş ağrıları ile çeşitli diğer daha az yaygın baş ağrısı türleri vardır.

 • Gerginlik baş ağrıları , en sık görülen primer baş ağrısı tipidir. Gerilim baş ağrıları, kadınlar arasında erkeklerden daha sık görülür. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, gelişmiş dünyadaki 20 kişiden 1’inde günlük bir gerilim tipi baş ağrısı var .
 • Migren baş ağrıları ikinci en sık görülen primer baş ağrısı tipidir. Migren baş ağrıları, yetişkinleri olduğu kadar çocukları da etkiler. Ergenlikten önce , erkekler ve kızlar migren baş ağrılarından eşit şekilde etkilenir, ancak ergenlikten sonra erkeklerden daha fazla kadın etkilenir.
 • Küme baş ağrıları nadir görülen bir primer baş ağrısı türüdür. Kadınlar ve çocuklar da bu tür baş ağrısından muzdarip olsalar da, 20’li yılların sonlarında erkekleri daha çok etkiler.

Birincil baş ağrısı yaşam kalitesini etkileyebilir. Bazı insanlar zaman zaman başını çürütürken diğerleri güçsüzleşir. Bu baş ağrıları hayati tehlike oluşturmazken, felçleri taklit edebilecek semptomlarla ilişkili olabilir.

İkincil baş ağrısı nedir?

İkincil baş ağrıları, baş veya boyunda altta yatan yapısal veya bulaşıcı bir sorundan kaynaklanır. Bu, enfekte olmuş dişlerden diş ağrısından veya enfekte olmuş bir sinüste gelen ağrıdan, beyindeki kanama veya ensefalit veya menenjit gibi enfeksiyonlar gibi hayati tehlike içeren durumlara kadar uzanan çok geniş bir tıbbi durum grubudur .

Travmatik baş ağrıları, beyin sarsıntısı sonrası baş ağrıları da dahil olmak üzere bu kategoriye girer .

Bu baş ağrıları grubu ayrıca, madde bağımlılığı ve baş ağrıları tedavisinde kullanılan ilaçların aşırı kullanımı ile ilişkili olan baş ağrıları da içerir (ilaç aşırı kullanım baş ağrıları). ” Akşamdan kalma ” baş ağrıları da bu kategoriye girer. Çok fazla alkol içen insanlar, alkol ve dehidrasyonun etkileri nedeniyle iyi bilinen bir baş ağrısı ile uyanabilirler .

Kranial nevralji, yüz ağrısı ve diğer baş ağrıları nelerdir?

Nevralji sinir ağrısı anlamına gelir (neur = sinir + algia = ağrı). Kranial nevralji, beyinden gelen ve kasları kontrol eden ve baş ve boyundan duyu sinyalleri (ağrı gibi) taşıyan beyinden gelen 12 kranyal sinirden birinin iltihaplanmasını açıklar. Belki de en yaygın olarak bilinen örnek, kranial sinir V’yi (trigeminal sinir) etkileyen, yüze besleyen ve tahriş edildiğinde veya iltihaplandığı zaman yoğun yüz ağrısına neden olabilen duyusal sinir olan trigeminal nevraljidir.

Baş ağrısı nedenlerinin temel sebepleri nelerdir?

 • Çok fazla alkol içmek
 • Bir kafa yaralanması veya sarsıntı
 • Bir soğuk algınlığı veya grip
 • Temporomandibular bozukluklar – “çiğneme” kaslarını ve alt çene ile kafa tabanı arasındaki eklemleri etkileyen problemler
 • Sinüzit  – sinüslerin iç zarının iltihabı
 • Karbonmonoksit zehirlenmesi
 • Uyku apnesi  – boğaz duvarlarının uyku sırasında gevşemesi ve daralması, normal nefesi kesmesi

Baş ağrısı nasıl geçer?

 • Gözlerini kapat ve dinlen. Bu, bir migren baş ağrısı için etkili bir baş ağrısı tedavisidir ve bir gerginlik baş ağrısını da hafifletmeye yardımcı olabilir. Gözleriniz kapalıyken sakin ve karanlık bir odada oturun ve biraz rahatlayın. Rozental, “Migren hastaları içgüdüsel olarak en az birkaç saat boyunca uyuyabilecekleri karanlık ve sessiz bir ortam arıyorlar,” diyor. “Uyku sık sık ağrıyı hafifletiyor ya da yok ediyor.”
 • Boynuna masaj yap. Boynunuzu ovalamak kan akışını iyileştirir ve gerginlik baş ağrısını yatıştırır.
 • Boynunuzu ısıtın Gerilim baş ağrısını hafifletmek için boynunuza ve kafatasınızın tabanına bir ısıtma ya da ılık bir bez koymayı deneyin. Bu işe yaramazsa, bunun size baş ağrısını hafifletip getirmediğini görmek için bir buz torbası uygulayabilirsiniz.
 • Rahatlayın. Meditasyon yap, derin nefes al ve huzurlu bir imajı görselleştirmeye çalış. Rozental, “Çeşitli gevşeme teknikleri,” kas kasılması “baş ağrısı çeken hastalara önemli ölçüde yardımcı olabilir,” diyor.
 • Stresi en aza indirin. Baş ağrınız varsa, tam anlamıyla stresten uzaklaşmaya çalışın. Gürültülü ortamlardan kaçının, mümkünse işinizi biraz erken bırakın veya eşinizden ev işlerine veya çocuklara bakmasını isteyin.
 • Ne yediğini ve içtiğini izle. Vücudunuza verdiğiniz şeyin baş ağrıları üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Rozental, kafein ve alkolün sınırlandırılmasını ve sigaradan kaçınılmasını önerir. Ayrıca, özellikle düşük kan şekerinden baş ağrısı çeken kişiler için düzenli yemeklerin önemli olduğunu söyledi . “Öğünleri, özellikle kahvaltıları atlamayın” diye ısrar ediyor.

Baş ağrısı, kendinizi daha iyi hissedene kadar faaliyetlerinizi kesinlikle beklemeye alabilir, ancak doğru tedaviyi almak daha iyi ve daha hızlı hissetmenize yardımcı olabilir. Gününüzü baş ağrısı ile doyurmak yerine, kendinize bakmak için zaman ayırın. İlaçlar kafanızın çarpmasını durdurabilir, ancak kendiniz için biraz rahatlama ve zaman da yardımcı olabilir.